TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Havza’da

Bir dizi açılış ve program için Samsun'a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Havza Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Havza’da

Bir dizi açılış ve program için Samsun'a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Havza Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindekileri Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza TSO Başkanı Erkan Acar ile Havza TSO üyeleri karşıladılar.

 

Ziyarette TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ve Havza TSO Başkanı Erkan Acar’a TOBB tarafından yayımlanan Cihan Harbinde Türkler isimli kitabı hediye etti.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Havza’da imal edilen ve üzerinde ismi yazılı olan kılıç hediye etti.

Havza TSO toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette konuşan Havza TSO Başkanı Erkan Acar TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ilçe ekonomisi ve Havza Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler vererek TOBB tarafından ilçeye yapılacak olan okul binası için teşekkür ederek 25 Mayıs Çarşamba günü Havza OSB yapılacak olan temel atma törenine davet etti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise yapmış olduğu konuşmada 19 Mayıs tarihinde Samsun’un fahri hemşerisi olmanın büyük bir onur olduğunu belirterek; “ Türkiye siyasi tarihinin başladığı ilk nokta Samsun ve Havza’dır. Mustafa Kemal Atatürk Samsun’da 6 gün kaldıktan sonra Havza’ya geçmiştir. Havza’da 18 gün boyunca Milli Mücadelenin en önemli adımları atılıyor. Milli Mücadelenin en önemli kolu ne desem Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti. Bunun ilk başlangıç noktası bizim Havzamızdır. İlklerin yeri Havzadır. İlk Miting Havza’da yapılmıştır. Neye karşı? İzmir’in işgaline karşı. Yine ilk genelge 28 Mayıs’ta Havza’dan çıkıyor. Havza Genelgesi Mustafa Kemal Paşanın Samsun’a çıktıktan ilk resmi tepkisidir. Dolayısı ile çok büyük bir öneme haizdir. Bu genelge ile halkın işgallere tepki gösterip Milli bilincin uyandırılmasında ilk önemli adım atılıyor. İstanbul Hükümeti, padişah bunu öğrenince 9. Ordu Müfettişliği görevinden alınıyor. Mustafa Kemal Paşanın ilk sivile döndüğü yer yine Havza’dır. Eğer bugün hür bağımsız bu topraklarda yaşıyor isek Havzanın Havzalıların kucak açmasının yeri vardır. Allah hepinizden razı olsun. Atalarınızdan razı olsun. Bu gün ülkemizde rahatça gezebiliyorsak, konuşabiliyorsak dedelerinizin, atalarınızın çok büyük katkıları var.” Dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Havza’nın ilçe bazlı teşvik modeli ile kalkınacağını belirterek; “Havza OSB’ye yatırım yapacaklar 5 bölge teşviklerden yararlanacak. Bunun avantaj ve nimetlerini şimdi görüyorsunuz. Eğer okul kazandırıldıysa başkanımızın çok önemli payı var. 81 İlimize okul yaptırdıktan sonra ilçe oda başkanlarımızın başkanları başta Erkan Acar olmak üzer okul istediler. Bizde Milli Eğitim Bakanlığımız ile protokolümüzü imzaladık. Oda ve borsa bulunan 153 ilçemizde okul yapmaya başlıyoruz. Havzamıza da hayırlı uğurlu olsun. Bizler birlikte rahmet ayrılıkta azap olduğu düsturu ile yol alıyoruz. Bu bağlamda bizleri ahte vefa göstererek eski başkanlarımız ile buluşturan Oda Başkanımız Erkan Acar’a teşekkür ederim.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı