Havza’da Drone İle Zirai İlaçlama Yapılıyor

Havza’da Havza Buğday Pazarı Derneği Başkanı ve Sencer Gedik drone ile tarlalarını ilaçlamaya başladı.

Havza’da Drone İle Zirai İlaçlama Yapılıyor

Havza’da  Havza Buğday Pazarı Derneği Başkanı ve Sencer Gedik drone ile tarlalarını ilaçlamaya başladı. Bu sayede çiftçiler hem zamandan, hem ilaçtan tasarruf sağlıyor. Ayrıca çiftçiler, drone sayesinde traktörün ilaçlama yaparken ürüne verdiği zarardan da kurtulmuş oluyor.

Havza’da önde gelen çiftçilerden ve Havza Buğday Pazarı Derneği Başkanı Sencer Gedik özel bir firma ile anlaşarak tarlalarını deneme amaçlı olarak zirai drone ile ilaçlattı.

 

100 dekar alanının zirai drone ile ilaçlanması yaklaşık iki saat sürdü. Tarlaya hiçbir zarar vermeyen uygulama ile dekar başına 1 litre su harcandı.

Sencer Gedik bu yıl ilk kez deneme amaçlı olarak drone ile ilaçlama yaptırdıklarını ifade ederek; “ Biz önceden 100 dekar alanı bir günde ilaçlayabiliyorduk. Normal şartlar altında 4 ton su kullanmamız gerekiyordu. Zirai drone 1 dekar alanı 1 litre su ile mikron ölçekli ilaçlama yapıyor, 4 ton su kullanmamız gerekirken bu gün bir günlük işi 100 litre su ve 2 saatte bitirdik. Ayrıca tarlamızda traktör kullanımına bağlı olarak her hangi bir lastik izi ve ürün kaybı yaşanmadı.” Dedi.

Gedik, zirai drone uygulaması ile hem zamandan hem de girdi maliyetlerinde ciddi tasarruflar sağladığını belirterek; “ Traktör ile harcayacağımız mazot, işçilik, kullanılan ilaç ve su miktarı ile zamandan ciddi tasarruf sağladık. Bunların yanı sıra ürün traktör ile tarlayı ezmeden mahsule zarar vermeden ilaçlama yaptık. Bundan sonra drone ile ilaçlama tercihim olacak.”dedi.

Ziraat Mühendisi ve Zirai Drone Pilotu Kıvanç Parlar ise verdikleri hizmet ile çiftçilere hem zamandan, hem de girdi maliyetlerinde tasarruf ettirdiklerini belirterek; “Aynı zamanda suyun gereksiz israfını önleyerek doğaya katkı vermekteyiz. Bu cihazlar özellikle İç Anadolu'da mısırda, Çukurova'da pamukta, Güneydoğu Anadolu bölgesinde mısırda ve Edirne bölgesinde çeltikte çok aktif kullanılıyor. Bölgemizde ise hububat ve ayçiçeği ziraatında kullanıma başlandı. Zirai ilaçtan, zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Bunun dışında traktörle girilip tarlaya verilen zayiatın önüne geçilmektedir.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç, 8 Yıllık Oda Faaliyetlerini Değerlendirdi
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç, 8 Yıllık Oda Faaliyetlerini Değerlendirdi
Polis Evden Hırsızlıklara Ve Telefon Dolandırıcılığına Karşı Uyardı
Polis Evden Hırsızlıklara Ve Telefon Dolandırıcılığına Karşı Uyardı