Havza’ya Yağlık Ayçiçeği Tohumluğu Dağıtıldı

Güneşin Kızları Tarlada Projesi çalışmaları kapsamında Havza’da Yağlık Ayçiçeği Tohumu Dağıtımı programa gerçekleştirildi.

Havza’ya Yağlık Ayçiçeği Tohumluğu Dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesinin alt projesi olarak yürütülmekte olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde hazırlanan ve uygulanan Güneşin Kızları Tarlada Projesi çalışmaları kapsamında Havza’da Yağlık Ayçiçeği Tohumu Dağıtımı programa gerçekleştirildi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde Havza Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen programda ilk olarak konuşan Havza Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Havza’da yapılan ayçiçeği ekimi hakkında bilgiler vererek; “Üreticimize dağıtılacak olan bu yağlık ayçiçeği tohumlar ile ekim alanının genişlemesini hedeflemekteyiz.” Dedi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesinin 5 alt projesinden bir olan Güneşin Kızları Tarlada Projesinin amacının ildeki yağlık ayçiçeği ekim alanını genişletmek olduğunu belirterek; “ Projemizin bütçesi yaklaşık 1 milyon 200 bin lira proje kapsamında il genelinde 12 bin dekar alanda ekim yapılmak üzere 600 torba farklı türde yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı yapacağız. Projemiz kapsamında çiftçimize yüzde 62 hibe ile yağlık ayçiçeği dağıtmaktayız. İlimizde geçen yıl 188 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldı ve 51 bin ton ürün elde edildi. Bu ürüne yaklaşık 19 milyon lira destek verildi. Bunun 9 milyon lirası 86 bin dekar ekim yapan Havza’ya verildi. Amacımız yağlık ayçiçeği ekim alanlarını arttırmak.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise İl ve İlçe Müdürlüğünün son dönemde tarımı ayağa kaldırma adına önemli çalışmaları olduğunu belirterek; “Bu çalışmaların içinde olmak bizlere onur veriyor. Ülke olarak üretmeye ve üretimi arttırmaya devam etmeliyiz. İlçemizde sulama imkanlarının arttırılması tarımsal gelirin artması anlamına gelecektir. Havza için çiftçimiz için kurumlarımız ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile yaklaşmakta olan Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların arından Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, Havza Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç ve diğer davetliler tarafından çiftçilere yağlık ayçiçeği tohumları dağıtıldı.

Programa çevre ilçelerin İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Ziraat Odalarının temsilcileri ve hak sahibi çiftçiler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç, 8 Yıllık Oda Faaliyetlerini Değerlendirdi
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç, 8 Yıllık Oda Faaliyetlerini Değerlendirdi
Polis Evden Hırsızlıklara Ve Telefon Dolandırıcılığına Karşı Uyardı
Polis Evden Hırsızlıklara Ve Telefon Dolandırıcılığına Karşı Uyardı