Havza’da Kenevir Ekimi İçin Sözleşmeler İmzalandı

Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kurulacak olan kenevir işleme fabrikası yetkililerinin katılımı kenevir tanıtım toplantısı düzenlendi.

Havza’da Kenevir Ekimi İçin Sözleşmeler İmzalandı

Havza Ziraat Odasında Havza Kaymakamı Cengiz Nayman, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, ile Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kurulacak olan kenevir işleme fabrikası yetkililerinin katılımı kenevir tanıtım toplantısı düzenlendi.

 Havza Kaymakamı Cengiz Nayman Havza OSB’de kurulacak tesisin ileriye dönük olarak çok sayıda istihdam sağlayacağını belirterek; “ İnşallah kenevir ekimi bölgemizde arttıkça Havza OSB’de kenevir işleyen fabrika ve tesis sayısı artacak. Buda istihdamı arttırarak göçü tersine çevirecek. Bizlerin firmamıza güveni tam. Siz değerli üreticilerimizin de desteği ile bölgemizde kenevir ekim alanları arttıkça hem üreticimiz, hem sanayicimiz hem de Havza kazanacak. Bizler kenevir ekimi yapacak olan çiftçilerimizin yanındayız.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise kenevirin stratejik bir ürün olduğunu belirterek; “Savuma sanayi, tekstil sanayi, ilaç, kimya ve birçok alanda kullanılan bu ürünün bölgemizde üretilmesi ile Havza OSB’de bu ürüne yönelik yatırımlarda çoğalacaktır. Kenevir çiftçimiz için iyi bir gelir kaynağı. Kenevir ekimi ile ilçemizde ürün yelpazemizin genişlemesi çiftçimizin alternatif ürünlere yönelmesi gelirlerini doğrudan etkileyecektir.” dedi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar ise kurulacak tesisin proje aşamasında olduğunu belirterek; “Havza olarak firmamıza ne kadar çok destek olursak firmamızda Havzalı üreticilerimize destek olacaktır.” Dedi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç kenevir ekinin bölge için ekonomik katkı sağlayacağını belirterek; “Üretilen kenevirin pazarı hazır bir şekilde Havza OSB’ye kurulacak olan fabrikamız alım garantisi vermektedir”

Havza Ziraat Odası Başkanlığı işbirliği ile çiftçiler kenevir ekimi ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı. Toplantıda firma yetkilileri çiftçileri ile alım garantili sözleşeme imzalanacağını belirttiler.

Daha sonra firma yetkilileri Ayhan Yurdagül ve Hasan Sağdan ile Tarım Danışmanı Oğuz Kavuncu tarafından alım garantili sözleşmeli kenevir ekimi ile ilgili bilgiler aktardılar.

Yurdagül sözleşme imzalayan çiftiler dekar başı 3 kilogram tohum, dekar başı 85 kg gübre ve 400 liradan 2 sulama avansı verileceğini belirterek; “Mahsulü fabrika olarak biz hasat edeceğiz. Çiftçimizden üretilen ürün olan lif amaçlı kenevir sapının kilosunu 3.75 liradan alacağız. Üretim yapmak isteyen çiftçilerimizle Pazartesi ve Salı günü Havza Ziraat Odasında firmamız arasında sözleşme imzalanacak.” Dedi.

Son olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç tarafından kenevir tarımı, kenevir ekiminin toprağa faydaları ve kenevirden elde edilen ürünler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yapılan konuşmalar sonrası çiftçilerle firma arasında kenevir ekimi sözleşmesi imzalandı.

Toplantıya Ladik Akdağ Sulama Birliği Başkanı Ümit Çataloğlu ve çiftçiler katıldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç, 8 Yıllık Oda Faaliyetlerini Değerlendirdi
Havza Ziraat Odası Başkanı Genç, 8 Yıllık Oda Faaliyetlerini Değerlendirdi
Polis Evden Hırsızlıklara Ve Telefon Dolandırıcılığına Karşı Uyardı
Polis Evden Hırsızlıklara Ve Telefon Dolandırıcılığına Karşı Uyardı