Havza’da KOSGEB’den MKİ Hızlı Destek Programı Tanıtımı

Mikro ve Küçük İşletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmak amacı ile uygulamaya konulan Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı tanıtımı yapıldı.

Havza’da KOSGEB’den MKİ Hızlı Destek Programı Tanıtımı

Havza’da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından salgın şartlarında Mikro ve Küçük İşletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmak amacı ile uygulamaya konulan Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı tanıtımı yapıldı.

Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı toplantı Salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında KOSGEB Samsun Müdürü Nebahat Livaoğlu ve KOSGEB yetkililerince KOSGEB tarafından salgın şartlarında Mikro ve Küçük İşletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmak amacı ile uygulamaya konulan Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı hakkında katılımcılara bilgilendirme yapıldı.

KOSGEB Samsun Müdürü Nebahat Livaoğlu MKİ Hızlı Destek Programı kapsamında imalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerde şartlara uygun olarak yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verileceğini, İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacağını belirterek; “ Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecek. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecek.” Dedi.

KOSGEB Samsun Müdürü Nebahat Livaoğlu yapılan desteklemelerin asgari prosedürle, süratli ve güvenli bir yöntemle destek verilmesi gerektiğinden, diğer KOSGEB destek programlarından farklı olarak kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacağını sözlerine ekledi.

Yapılan bilgilendirmede uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvuru yapabileceği, destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödeneceği belirtildi.

Bilgilendirmede ayrıca program başvurularının 31 Mart 2022’ye kadar yapılabileceği. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022 olduğu MKİ'ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4'er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e geri ödeyecekleri aktarıldı.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar destek programının kendileri ve mikro işletmeler için önemli bir destek olduğunu belirterek; “Bu destek programı ile bir çok işletmemiz yeni istihdam sağlayacaktır. Tüm işletmecilerimizin bu imkandan faydalanması çok önemli.” Dedi.

Programa Havza Esnaf ve Sanatkarlar Kerdi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ömer Büyük, Havza Madeni İşler Esnaf Odası Başkanı Cesur Şahin ve esnaf odaları temsilcileri katıldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da 1500 Erkeğe KADES Ve Kadına Karşı Şiddet Bilgilendirmesi
Havza’da 1500 Erkeğe KADES Ve Kadına Karşı Şiddet Bilgilendirmesi
Havza OSB Vali Dağlı’nın Gündeminde
Havza OSB Vali Dağlı’nın Gündeminde