İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta Havza’da Yeni Üyelere Rozet Taktı

İyi Parti Havza İlçe Başkanlığında düzenlenen programa katılan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta burada partililer ile bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta Havza’da Yeni Üyelere Rozet Taktı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta memleketi Samsunun Havza ilçesinde bir süre önce görevi devralan İyi Parti yönetimi ile bir araya geldi.  Usta burada partiye yeni katılan 30 kişiye rozet taktı. Usta burada yapmış olduğu açıklamada Atatürk Havalimanı ile ilgili olarak son günlerde süren tartışmalar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Binali Yıldırım bunun böyle olmadığını gerçek dışı olduğunu söylemiş. Kendisi çok iyi biliyor bunun böyle olduğunu ve bunun bir sürü şahidi var. O gün ki Hazine Bakanlığına, Hazine Müsteşarlığına, oradan sorumlu bakan, Devlet Planlama Teşkilatının bütün yetkilileri de biliyor. Gerekirse bunun evrakları da ortaya çıkar. “ dedi.

 

İyi Parti Havza İlçe Başkanlığında düzenlenen programa katılan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta burada partililer ile bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

Güncel konular hakkında değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta daha sonra partiye yeni katılan üyelere İyi Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy ile birlikte rozet taktı.

Usta kısa bir süre önce göreve gelen İyi Parti Yönetim kuruluna başarılar diledi.

Program sonrası açıklamalarda bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta Türkiye’nin 20 yıldır Ak Parti hükümetleri tarafından yönetildiğini belirterek; “Hep şunu söylerim ben ‘Ak Partinin ülkeyi yönetirken iyi yaptığı şeyler olmuştur. Başarılı olduğu dönemler olmuştur.’ Ancak özellikle ikinci yarısında, son 10 yılda Türkiye ekonomisi ve Türkiye’nin meseleleri ve sıkıntıları giderek artıyor. Hiçbir sorunu çözemiyor. Sorunları sürekli biriktiren bir hükümet var. Artık son dönemde olması nedeni ile de zannediyorum hükümet biraz daha yağmalama mantığı ile hareket ediyor. Şimdi daha öncede gündeme getirdiğim bir takım meseleler var. Bunlardan bir tanesi bu yağmalama, giderayak yağmalama meselesine örnek olsun diye söylüyorum. Bu dağıtım şirketleri üzerinden yapılan soygun. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu bilindiği gibi dağıtım şirketlerine ilişkin dağıtım bedellerini tespit ediyor ve bunları Türkiye abonelerin faturalarına yansıtılarak tahsil ediliyor. 2020 yılında EPDK’ın tespitleri sonucunda toplam 7 milyar Lira civarında bir dağıtım hizmet bedeli  abonelerden toplandı. Şimdi 2021’den itibaren yeni bir dönem için planlama yapılıyor. Bunların hesapları kitapları EPDK tarafından yapıldı ve kurul tarafından onaylandı. Bu işlemler sonrasında 2021 için 22.5 milyar liralık bir dağıtım hizmet bedeli toplamı tespit edildi. Yani 7 milyar liradan 22.5 milyar liraya çıkan bedel yıl içerinde tadilatlar ile 30 milyar TL’ye kadar çıktı. Yani bir önceki dönem 7 milyar lira olan dağıtım bedeli şimdi 30 milyar lira olarak vatandaştan toplanmasına ilişkin büyük bir soygun yapılıyor bu ülkede. Vatandaşların bizzat faturalarına yansıyan bir şey. Bu elektrik zamlarından farklı bir şey. Enerji bedellerindeki zamlardan bahsetmiyorum. Bu ne zaman  yapıldı? İşte son dönemde yapıldı. Son dönem enteresan bir dönem. Tamamen giderayak hem kendimize hem eşimize, dostumuza ülkenin kaynaklarını, milletin kaynaklarını  peşkeş çekmeye yönelik bir gayret içerisinde olan bir iktidar bir iktidar görüyoruz. Bunun son bir örneği ide Limalara ile ilgilidir. Malum geçen hafta meclisten bir kanun geçti. Biz bu kanuna karşı çok direndik ancak geçmesine engel olamadık. 18 tane limanın işletme süreleri uzatılıyor, özelleştirme süreleri uzatılıyor. Peki vakti doldu mu da uzatılıyor? Süresi bitmesi en yakın olan limanın süresinin dolmasına 5 yıl var. En yakın 2027’de sözleşmesi bitecek, uzakta olanın ise 2054’de bitecek. Ama bunların tamamına ilave süreler verilerek oradan bir kaynak tahsis etme sevdasına düştü hükümet. Bunu yaparken rekabet kuralları içerisinde yapmıyor. Açık ihale yapılarak bu süre uzatımlarını yapmıyor. Tamamen firmalar tarafından tespit edilen fiyatlar üzerinden böyle uzatmalar yapılıyor. Buda çok büyük bir soygundur. Yani hükümet giderayak birilerine garanti vermeye çalışıyor, birilerine bu ülkenin kaynaklarını peşkeş çekiyor. Tabi bu sözleşmelerde şöyle bir hüküm var. Bu süre uzatımı alan firmalar bu süreleri, bu sözleşmeleri başkanlarına devretme imkanı var. “ dedi.

Son günlerde konuşaln Atatürk Havalimanı ile ilgili konular hakkında iddiaları yanıtlayan Usta geçen hafta kanunun çıkmaması için çalışmalar yürütülürken devlette bürokrat olduğu dönem ile ilgili bir örnek verdiğini belirterek; “ ‘Niye açık ihale yapmıyorsunuz?,Hiç olmaz ise kate kule yapmamanız lazım. Böyle yağmalama zihniyeti ile yangından mal kaçırır gibi iş yapıyorsunuz. Hadi bunu yapıyorsunuz neyse hiç olmaz ise açık ihale ile yapın, rekabeti oluşturun. Devlet bundan kazançlı çıkar.’ dedim ve 2005 yılında   yaşadığım bir örneği anlattım. Atatürk Havalimanı. Şimdi buna Sayın Binali Yıldırım ve DHL ‘Böyle bir şey yok’ demiş. Ancak bunlar çok iyi biliyor ki bu yaşandı. O dönemin bütün bürokratları ve siyasetçileri bunu biliyor. Binali Yıldırım’da bizzat kendiside bir kazanç olarak benim olduğum toplantıda anlatı. Halbuki olay olayın doğrusu şu idi 2004 yılında Atatürk Havalimanının 2005’in Haziranı, Temmuzunda süresi bitiyor. Yeni bir süre uzatımı ve ya yeni bir özelleştirme yapılması lazım. Yani yeni bir işletmeciye yeni bir kiralama yapılması gerekiyordu. Bize Devlet Planlama Teşkilatına Ulaştırma Bakanlığının gönderdiği yazıda ‘Sürenin bitmesine 8 – 9 ay var. Bu süre içerisinde ihale yapmanın imkanı yok. Mevcut kullanıcıya süresi bittikten sonra 20 yıl süre ile tekrar kiralansın ve bedelde 500 milyon dolar olsun” diye Ulaştırma Bakanlığı Binali Yıldırım imzası ile bize yazı yazdı. Devlet Planlama Teşkilatı bunun olmayacağını ve açık ihale yapılması gerektiğini ifade ederek bunu ret etti. Yapılan birkaç yazışma sonrası ihale yapılmak durumda kalındı. Yapılan ihale sonrasında ‘20 yıllığına 500 milyon dolara verelim’ dedikleri Atatürk Havalimanı 15.5 yıllığına 2 milyar 925 milyon dolara ihale edildi. Dolayısı ile bundan devlet kazançlı çıktı, millet kazançlı çıktı. Örnek olsun diye ben bunu söyledim. Burada da ihale yapılırsa hiç olmazsa daha fazla devlete kaynak toplanır. Hiç yapılmaması lazım çünkü daha çok erken süresinden önce bunu yapmamak lazım. Yapılacaksa da rekabet usulü ile yapılaması lazım. Binali Yıldırım bunun böyle olmadığını gerçek dışı olduğunu söylemiş. Kendisi çok iyi biliyor bunun böyle olduğunu ve bunun bir sürü şahidi var. O gün ki Hazine Bakanlığına, Hazine Müsteşarlığına, oradan sorumlu bakan, Devlet Planlama Teşkilatının bütün yetkilileri de biliyor. Gerekirse bunun evrakları da ortaya çıkar.  “ dedi.

Programa CHP İlçe Başkanı Halil Alkan, Deva Partisi Suat Bayraktar, Saadet Partisi, Yağlı Tohumlar başkanı Mehmet Tural, Mahalle Muhtarları ve partililer katıldılar.

Hüseyin Eski Başkanlığında göreve başlayan İYİ Parti Yönetim Kurulu üyeleri ise; Aslan Kocatepe, Nesibe Bayram, Yalçın Kaya, Deniz Bebekoğlu, Mehmet Ergin, Arslan Bayraktar, Kemal Tümer, Murat Alp, Elvan Sakallı, Adnan Korkmaz, Mustafa Eski, Göşenay Şahin, Musa Çelik, Coşkun Saat, Özkan Cingöz, Mustafa Yetik, Mustafa Halit Usta ve İlhami Akyüz isimlerinden oluştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı