Ana Sınıfı Çocukların Ayağına Gidiyor

Havza ilçesinde başlayan "Benim Oyun Sandığım" isimli proje ile ana sınıfına ulaşmakta güçlük çeken dezavantajlı bölgelerdeki miniklere ana sınıfı ortamı oluşturuluyor.

Ana Sınıfı Çocukların Ayağına Gidiyor

Havza ilçesinde başlayan "Benim Oyun Sandığım" isimli proje ile ana sınıfına ulaşmakta güçlük çeken dezavantajlı bölgelerdeki miniklere ana sınıfı ortamı oluşturuluyor. İçerisinde 25 farklı eğitim materyali bulunan sandık çocuklarla ulaştırılırken, görevli öğretmenler de evleri ziyaret ederek eğitimler veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF iş birliği ile gerçekleştirilen "Benim Oyun Sandığım Projesi" Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Havza ilçesinde başladı. Çocuklara sınıf ortamı oluşturmaya hedefleyen projede sandıklarına ulaşan çocukların mutluluğu gözlerinde okundu. Sandığın içerisinde boyalar, trafik eğitim seti, sayı çubuğu, bloklar, kuklalar, yazı tahtası, oyun ve zeka oyunları materyalleri gibi birçok materyal yer alıyor.

Proje hakkında bilgi veren Havza Anaokulu Müdürü Hasan Geyik, "Dezavantajlı bölgelerde bulunan ve okul öncesi eğitimi bulunmayan çocuklarımıza sınıf ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Hem götürdüğümüz sandıkların içeriği hem de öğretmenlerimizin bu kapsamda eğitimlerini sürdürmesiyle eğitim alamayan çocuklarımızı bu imkanları sağlamaya çalışıyoruz. En uzak köylere giderek çocuklarımızın eğitim almasını sağladık. Proje kapsamında eğitimlerimiz devam edecek. Tek bir çocuğumuza dahi ulaşabilmek bizim için çok değerlidir. Okul öncesi eğitim almayan hiçbir çocuğumuz kalmasın istiyoruz. Bunu birçok yolla gerçekleştirmek bakanlığımızın ve bizlerin hedefidir" dedi.

Havza İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, "Erken çocukluk döneminde okul öncesi okullaşma oranını artırmak amacıyla yürütülen ’Benim Oyun Sandığım Projesi', ilçemizde Havza Anaokulumuz Müdürü, öğretmenleri ile birlikte ana sınıfı bulunmayan taşıma merkezli mahallerimizde başladı. Seneye 1. sınıfa başlayacak çocuklarımıza içerisinde 25 eğitim materyalinin bulunduğu oyun sandıkları teslim edildi. Bu proje sayesinde öncelikle seneye 1. sınıfa başlayacak olan çocukların fırsat eşitliğini sağlamak maksadıyla okul öncesi eğitimlerini bir nebze olsun bu model ile sağlamayı hedefliyoruz. Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon belgesinde özellikle 5 yaş grubunda okul öncesi eğitimin zorunlu olacak olması hasebiyle fiziki mekanlarda ana sınıflarının yapılmasının yanında eğitim erişiminde sıkıntı çekilen yerlerde ana sınıfı çağındaki çocuklarımıza bu oyun sandıklarını ulaştırıyoruz. Okullaşmanın yanında okul öncesi eğitimleri de sağlanmış oluyor" diye konuştu.

Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi kapsamında erken çocukluk eğitimine erişim imkânı olmayan çocuklara "Benim Oyun Sandığım Eğitim Seti" Havza Anaokulu koordinesinde Anaokulu Müdürü Hasan Geyik ve Okul Öncesi Öğretmeni Funda Leblebici tarafından ulaştırıldı.  Öğretmenler tarafından ailelere ve çocuklarımıza eğitim seti tanıtılarak proje ile ilgili bilgi verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza Ziraat Odasında Kenevir Tanıtımı Yapıldı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
Havza'da 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı