19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Havza'da tören düzenlendi.

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Havza'da tören düzenlendi.

Mehmetçik Meydanında düzenlenen törende ilk olarak Havza Muhtarları Derneği Başkan Yardımcısı Bekir Erdem ve beraberindeki muhtarlar Atatürk Anıtı'na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Havza Şubesi Başkanı Atilla Turguter ise muhtarlık müessesinin köklü bir geçmişi olduğunu belirtti.

Turguter, muhtarlığın yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturduğunu ifade ederek, "Muhtarlık teşkilatı Osmanlı döneminde kurulmuş olup belediye teşkilatlanmasından daha köklü bir yapılanmaya sahiptir. Cenazede, düğünde, bayram da halkımız ile 24 saat birlikte olan ve onların dertlerini dert, sevinçlerini kendimize mutluluk kaynağı görmekten her zaman onur duyduk. Bu vesile ile tüm muhtarlarımızın muhtarlar günü kutluyorum.” dedi.

Buradaki törene Havza Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Nizamettin Boyacı, Havza Belediyesi Muhtarlıklar Müdürü Zeki Kurt, Havza İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Özkan Parlak, bazı protokol üyeleri ile ve muhtarlar katıldı.

Törenin ardından Türkiye Muhtarlar Derneği Havza Şubesi Başkanı Atilla Turguter, Havza Muhtarları Derneği Başkan Yardımcısı Bekir Erdem ile muhtarlar Havza Kaymakamı Cengiz Nayman’ı ziyaret ettiler.

Ziyarette Turguter ve Erdem muhtarlar adına Kaymakam Nayman’a çiçek takdim ettiler.

Havza Kaymakamı Ceniz Nayman muhtarlığın çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olduğunu belirterek, “Muhtarlarımız, bulunduğu mahallelerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Gerek milleti gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, İlçemizde görev yapan tüm muhtarlarımızın ′Muhtarlar Günü′nü en kalbi duygularımla kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Türkiye Muhtarlar Derneği Havza Şubesi Başkanı Atilla Turguter, Havza Muhtarları Derneği Başkan Yardımcısı Bekir Erdem ve muhtarlar daha sonra ise Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir’i ziyaret ettiler.

Havza Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen ziyarette, dernek başkanları muhtarlar adına Belediye Başkanı Özdemir'e çiçek takdim etti.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir’de tüm muhtarlar adına ilçenin tek bayn muhtarı olan Karşıyaka Mahallesi Muhtarı sevil Çelik’e çiçek takdim etti.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir de muhtarlık görevinin sevgi ve fedakarlık isteyen zor bir iş olduğuna değinerek, “Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlarımız bizlerin en yakın mesai arkadaşlarımız. Onlara destek olmak için elimizden geleni yapmaktayız. Bu vesile ile tüm muhtarlarımızın muhtarlar günü kutlarım.” Dedi.

Ziyaretlerin ardından muhtarlar ilçe mezarlığını ziyaret ederek burada şehitler için dua ettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisinde İlk Miting Canlandırıldı
Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisinde İlk Miting Canlandırıldı
Dağlı, Güreş Ağalığını Ayan’a Devretti
Dağlı, Güreş Ağalığını Ayan’a Devretti