Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu

Havza Ziraat Odası tarafından kurulan silaj ve küspe paketleme tesisinde 20 günde yaklaşık 975 ton silajlık mısır paketlendi.

Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen “Samsun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında alınan kombine silaj ve küspe paketleme makinesinin teminin ardından Havza Ziraat Odası tarafından kurulan silaj ve küspe paketleme tesisinde 20 günde yaklaşık 975 ton silajlık mısır paketlendi.

Havza’ya bağlı Ilıca Mahallesinde Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendirilen yüzde 80 DOKAP destekli olarak temin edilen kombine silaj ve küspe paketleme makinesi üreticilerin hizmetine sunuldu.

Havza Belediyesi tarafından yapılan yer teslimi ve zemin düzelteme çalışmalarının ardından Ilıca Mahallesine kurulan kombine silaj ve küspe paketleme makinesi ile hayvancılık yapan çiftçilerin getirdikleri yem bitkilerinin paketlenmesine başlandı.

Yaklaşık 20 gün önce faaliyete geçen ve 500 kiloluk 1950 adet paketleme yapılan tesiste kısa süre sonra küspe paketleme yapılacak.

Kurulan tesis ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç tesisin yaklaşık 1 milyon liraya mal olduğunu belirterek, “Yüzde 80 DOKAP destekli olarak temin edilen kombine silaj ve küspe paketleme makinesinin ardından Havza Belediyesi tarafından yapılan yer tahsisinin ardından tesisimiz kurduk. Şuan 500 kilo ve 250 kilo olarak paketleme yapıyoruz. 500 kilo isteyene 500 kilo, 250 kilo isteyene 250 kilo olarak paketleme yapıyoruz. Paketleme ücretimiz 50 lira.” Dedi.

Genç projenin amacının bölgede yem bitkisi ekim alanlarını arttırmak olduğunu belirterek; “Diğer bir amacımızda üretilen yemin kalitesini korumak. Bilindiği gibi hayvan beslenmesinde çok önemli bir yeri olan ve çiftçilerimiz tarafından bu önemi anlaşılmaya başlanan silajlık yem çok değerli bir besin maddesidir. Silaj, biçimden hemen sonra havasız şartlarda saklanmaz ise bozulup çürümekte ve besleyici özelliğini kaybetmektedir. Odamız bu ekonomik kayıpları ve zorlukları düşünerek bu yatırımı yapmaya karar vermiş ve bu tesisleri Havzalı çiftçilerimizin hizmetine sunmuştur. Projenin hazırlanması ve yürütülmesinde bizlere önemli destekler sağlayan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Namık Akgül, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ile tesisin kurulması için yer tahsisi ve zemin düzelme işlerinde bizlere büyük katkılar sunan Havza Belediye Başkanımız Sebahattin Özdemir’e teşekkür ederim” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı