Havza’da Ayçiçeği Hasadına Başlandı

Samsunun Havza ilçesinde ayçiçeği hasadı başladı.

Havza’da Ayçiçeği Hasadına Başlandı

Samsunun Havza ilçesinde ayçiçeği hasadı başladı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine gitmesi ve yeterince yağış olmaması nedeni ile Havza’da hasat normalden erken başladı.

Havza’da ilk ayçiçeği hasadı Dereköy Mahallesi kırsalında gerçekleştirildi. Hasadı yapılan ilk tarlalarda sıcak havalar ve yetersiz yağış nedeni ile ortalama 100 ila 150 kilo arasında ürün elde edildi.

Ayçiçeği üreticisi Mustafa Tokur kuralık nedeni ile verimin düşük olduğunu belirterek; “Yağış yok. Bu yüzden rekolte düşük gerçekleşiyor. Bölgemizde hasat erken başladı. Şuan ayçiçeğinde fiyat açıklanmadı. Bazı çiftçiler ya yağlı tohumlara ya da esnafa mahsullerini emanet bırakıyorlar. Ben mahsulümü kendim bekleteceğim. Piyasa belli oluğu zaman ürünümü teslim edeceğim.” Dedi.

Ali Uysal ise bölgede üretilen ayçiçeğinin yağlık olarak kullanıldığını ifade ederek; “Havza’da ürünlerin çoğunluğu yağlı tohumlar tarafından alıyor. Bir kısmını ise esnaf alıyor. Şuan fiyat açıklanmadı ama bizim beklentimiz 5.50 ila 6.00 lira arasında olması.” Dedi.

Bölgede biçerdöver operatörlüğü yapan Ali Erdoğan ise 8 yıldır operatörlük yaptığı belirterek; “Allahın izini ile ayçiçeği hasadına başladık. İlk izlenimlere göre dönümde 100 ila 150 kilo arasında döküm var. Dönümü 25 liradan biçmekteyiz. Ayçiçeği hasadının yaklaşık 20 – 25 gün kadar sürmesini bekliyoruz.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı