Yüzde 80 DOKAP Destekli Silaj Streçleme Makineleri Ziraat Odalarına Teslim Edildi

“Silaj Yaparsan Bol Süt İçersin - Silajı Paketle Asla Zayi Etme” alt projesi kapsamında alınan 3 adet yüzde 80 hibeli kombine silaj streçleme makinesi Samsunun Havza İlçesinde düzenlenen bir teslim töreni ile ziraat odalarına teslim edildi.

Yüzde 80 DOKAP Destekli Silaj Streçleme Makineleri Ziraat Odalarına Teslim Edildi

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen Samsun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesinin “Silaj Yaparsan Bol Süt İçersin - Silajı Paketle Asla Zayi Etme” alt projesi kapsamında alınan 3 adet yüzde 80 hibeli kombine silaj streçleme makinesi Samsunun Havza İlçesinde düzenlenen bir teslim töreni ile ziraat odalarına teslim edildi.

Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü binası yanında düzenlenen Kombine Silaj Streçleme Makinesi Teslim Töreni ile proje kapsamında alınan kombine silaj streçleme makineleri Havza, Bafra ve Ladik Ziraat Odalarına teslim edildi.

Programda konuşan Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç uygulanan proje ve desteklerden ötürü İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP yetkililerine teşekkür etti.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise yapmış olduğu konuşmada tarımsal gelişimin önemine değinerek; “Bu gün burada teslim edilen makineler ile bölge tarımı daha güçlü hale gelecek. Bitkisel ve hayvansal üretimin artmasına yönelik her türlü çalışmayı önemsiyor ve destekliyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ederim.” Dedi.

Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel ise teslim edilecek silaj paketleme makinelerinin hayırlı olmasını temenni ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir ise bitkisel üretimde çeşitliliğin ve verimliliğin arttırılmasına yönelik destekler verdiklerini ifade ederek; “ İl Tarım ve Orman Müdürlüklerim ve Büyükşehir Belediyelerimiz ile yapmış olduğumuz havza projelerimiz ile üreticilerimizin katma değerli üretim yapmalarına yönelik katkılarımızı dün olduğu gibi bu günde sürdürmekteyiz. Bu hizmetlerimiz siz değerli üreticilerimize ulaştırmak için değerli kurumlarımız ile belediyelerimiz ile ziraat odalarımız ile sizlerin yanınızdayız. 3 Ağustos tarihi itibarı ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın görev süresi 5 yıl daha uzatıldı. Bu süre içerisinde değerli kurumlarımız ve çiftçi örgütlerimiz ile birlikte üretimin arttırılması ve çeşitlendirilmesi, kırsal gelir kaynaklarının güçlendirilmesi, katma değerli üretimim arttırılması, ayrıca üreticilerimizin kırsalda kente göçünün önüne geçmek için durdurulmasına yönelik olarak bitkisel, hayvancılık, sulama projelerine destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam ise konuşmasında ülkede devam eden orman yangınlarının biran evvel söndürülmesi temennisinde bulunarak; “Başta Sayın Bakanımız olmak üzere o mücadelede tüm ekiplere kolaylıklar diliyorum. Çalışmalarda can veren şehitlerimiz rahmet ile anıyorum. Bir an önce ülkenin bu yangın felaketinden kurtulmasını cenabı haktan niyaz ediyor, kendilerine bu yangını söndürme faaliyetlerinde başarılar diliyorum. Samsun genelinde 390 bin büyükbaş ve 260 bin civarında küçükbaş hayvan varlığımız var. Bunların toplam kaba yem ihtiyacına baktığımızda 1 milyon 250 bin kaba yeme ihtiyacımız var. Biz 160 bin dekar mera alanlarımız, 600 bin yem bitkisi ekilişlerimiz ile 500 bin ton üretimimiz ile kaba yem ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz. Hayvan beslemesinde yoğun olarak kullanılan mısır silajının yapımı ve sonrasında üreticilerimizin karşılaştıkları silajın çürümesi ve bozulması probleminin ortadan kaldırılması için Havza, Ladik ve Bafra İlçelerimiz Ziraat Odası Başkanlıklarına DOKAP İdaremiz Başkanlığının yüzde 80 hibesi ile 3 adet kombine silaj streçleme makinesi alımı yapılarak, silajın çürümesi ve bozulmasının önüne geçilecektir. Bu sayede üretimi gerçekleştirilen mısır silajının yaklaşık %10’u bulan zayiatı engellenerek milli ekonomimize kazanç sağlanmış olacaktır.” Dedi.

Sağlam 3 makine için 1 milyon 846 bin lira bütçe verildiğini belirterek; “Bunun yüzde 20’sini ziraat odalarımız, yüzde 80’inin ise DOKAP idaremiz karşılayacak. Sadece bu makineler ile ilgili değil DOKAP’tan en çok bölgede kaynak alan illerden bir tanesiyiz. Bu projedeki başarı DOKAP’ın bizlere bakış acısını da değiştirecektir. Ben odalarımıza bu konuda güveniyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar kombine silaj streçleme makinelerini incelediler.

Törene Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz, Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Ak Parti Havza İlçe Başkanı Kadir Kayan, MHP Havza İlçe Başkanı Ferhat Gültekin, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner,Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, davetliler katıldı.

Program sonrası DOKAP tarafından desteklenen ve 2 milyon liraya mal olacak olan Havza Canlı Hayvan Pazarı modernizasyon çalışmalarını Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ile birlikte ziyaret eden DOKAP Başkan Yardımcısı Şeref Demir incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı