Havza Orman İşletme Şefliğinden Orman Yangını Uyarısı

Havza Orman İşletme Şefliğinden orman yangını uyarısı yapıldı.

Havza Orman İşletme Şefliğinden Orman Yangını Uyarısı

Havza Orman İşletme Şefliğinden orman yangını uyarısı yapıldı.

Son günlerde havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi ve orman yangınları için yüksek potansiyel taşıyan döneme girilmesi üzerine Havza Orman İşletme Şefi Rıdvan Mutlu vatandaşları orman yangınlarına karşı duyarlı ve dikkatli olmalarını konusunda uyardı.

Mutlu yapmış olduğu açıklamada yüksek sıcaklık orman yangını riski artırdığını belirterek; “Hava sıcaklıkları normalin üzerinde seyrediyor ve mevsimsel olarak orman yangın potansiyeli oldukça yüksek bir döneme girmekteyiz. Bu sebeplerden ötürü vatandaşlarımızın orman yangınlarına karşı dikkatli ve duyarlı olmaları orman varlıklarımızın korunması için çok önemli.” Dedi.

Havza Orman İşletme Şefi Rıdvan Mutlu birçok orman yangını ihmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıktığını belirterek; “ Bunların başında ormanda güvenlik tedbiri alınmadan ateş yakılması, yakılan ateşin söndürmeden bırakılması, sönmemiş sigara izmariti ve kibritin yere atılması gibi sebepler orman yangınlarının başında gelmekte. Bunların yanı sıra orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen ot veya anızın yakılması, gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşılması ile cam ve cam kırıklarının ormanda bırakılması orman yangınlarına sebebiyet vermekte.” Dedi.

Mutlu yangınlar nedeni ile doğanın dengesinin bozulduğunu ifade ederek; “orman yangınları nedeni ile biyolojik çeşitlilik büyük zarar görür. Ormanlarda yaşayan canlıların yaşam alanları yok olur. Canlı ve cansız örtünün yok olmasıyla erezyon, sel, taşkın ve hava kirliliği gibi doğal afetlerin sayısında ve hızında artma görülür. İklim sisteminde bozulmalar görülür. Bunların önüne geçilmesi için halkımızın orman yangınlarına karşı dikkatli ve duyarlı olmaları gerekli.” Dedi.

Mutlu yangına zamanında müdahale önemli olduğunu ifade ederek; “Vatandaşlarımız ormanlık alanda duman veya ateş görmeleri durumunda bir an evvel 112 Acil Çağrı Merkezi ve 177 yangın ihbar hattına zaman kaybetmeden haber verilmelidir. Orman varlıklarımızın, doğanın ve canlıların korunması için halkımızı orman yangınlarına karşı duyarlı olmaya davet ediyorum.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
LGS’de 90 Sorunun 89’unu Doğru Yaptı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı
Havza'da Sportif Yetenek Taraması Yapıldı