Havza’da Kurban Bayramı Hareketliliği Başladı

Havza’da canlı hayvan pazarında Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor.

Havza’da Kurban Bayramı Hareketliliği Başladı

Havza’da canlı hayvan pazarında Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar kurban pazarının yolunu tutuyor.

Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla yükselişi görülürken pazarda küçükbaş hayvanlar 1 250 ile 3 bin lira arasında, büyükbaş hayvanlar ise 7 bin ile 25 bin TL arasında satışa sunuluyor.

Ziraat Odası Başkanı Genç’ten Kurbanlık Uyarısı

Kurban Pazarını ziyaret eden Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, kurbanlık nakli yapacak üreticilerin uyması gereken kurallar hakkında uyarıda bulundu.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç yapmış olduğu açıklamada, pek çok hayvan hastalığının nakillerden kaynaklandığı belirterek; “Kurban Bayramı öncesi hayvan hareketliliği hat sahada olmakta. Bayram sonrası hastalıkların baş göstermemesi için denetiminin sıkı yapılması gerekmekte. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz, Belediyelerimiz ve kolluk kuvvetlerimizin hayvan sevk kurallarına uymayan, aşıları ve gerekli evrakları olmayan hayvanları pazarlarımıza sokmamak için denetimlerine devam etmekte. Bu denetimlerin bayram sonrası sıkıntı yaşanmaması adına sıkı bir şekilde devam etmesi gerekmekte.” Dedi.

Genç nakli yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşıları yapılmış, kulak küpeleri, pasaport, sağlık raporu gibi evraklarının noksansız olması gerekliliğini vurgulayarak; “İl ve ilçeden başka il ve ilçelere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde yetkili kuruluşlardan veteriner sağlık raporu alınması zorunludur.” dedi.

Gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlar kesimin yasak olduğunu hatırlatan Genç; “Kurban Bayramında kurbanlık olarak satılmak üzere besicilik yapan yetiştiricilerimizin damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların Kurban Bayramında kurban satış yerlerine alınması yasak e satışı yasak. Kurbanlık alan vatandaşlarımızın ve kurbanlık satışı yapan satıcıların dikkatli olmaları gerekli. Burada yine kolluk kuvvetlerimize ve ilgili birimlere önemli işler düşmekte. Vatandaşlarımız sağlık raporu olmayan hayvanları almasınlar. Ayrıca kesilen kurbanlıkların kulak küpelerinin ilgili yerlere teslim edilmesi önemli.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti