Havza'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplandı

Havza'da, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Kurban Hizmetleri Komisyonu toplandı.

Havza'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplandı

Havza'da, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Kurban Hizmetleri Komisyonu toplandı.

İlçe Müftüsü Mehmet Nurlu, yaptığı açıklamada, Havza Kaymakamlığında Kaymakam Metin Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, halkın dini vecibelerini rahat şekilde yerine getirebilmeleri için bir dizi tedbir alındığını belirtti.

Bu kapsamda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için kurban satış yeri olarak mevcut Aslançayır yolu üzerinde eski pancar kantarı pancar alım alanın kullanılması ve pazarın bayramdan bayramın ikinci günü akşamına kadar açık kalmasının kararlaştırıldığını anlatan Nurlu, "Söz konusu hayvan pazarı dışında kurbanlık hayvan satışına belediye tarafından engel olunacak." dedi.

Kurban satış yerlerinde insan ve çevre sağlığı, güvenliği ile hayvan haklarına değer verileceğini vurgulayan Nurlu, şöyle devam etti:

"Yetiştirici, satıcı, alıcı ve diğer vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak, su, tuvalet, kapalı oturma yerleri ve benzeri yerler belediye tarafından hazırlanacak. Kurban kesim yerleri dışında kurban kesimi için uygun olan yerlerde, kendi bahçesi veya özel mülkünde kurbanlarını kesmek, dini ve hijyenik şartlara uymak serbest olacak. Kesilen kurbanlıkların kulak küpeleri veya kulak küpe numaraları, mahalle muhtarları aracılığıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilecek. Kurban atıkları ve hastalıklı organlar, çukurlara gömülecek. Kararlara uymayanlara 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari para cezası uygulanacak. Kurban satış yerlerinde Covid-19 salgını nedeniyle ilçe pandemi kurulu ile işbirliği içerisinde gerekli tedbirler alındı.” Dedi.

Pazarda pazarlık esnasında müşteri ve satıcılar arasında el teması olmaması gerektiğini ve belediye tarafından vatandaşların hayvan pazarında uzun süre kalmamaları için anons yapılacağını, kurban satış ve kesim yerlerinde hayvanlara eziyet edilememesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekliliğini hatırlatarak, "Alınan kararlar doğrultusunda hayvanlara eziyet edenlere 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu il 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca işlem yapılacak." dedi.

Nurlu gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurulacak olan kurban satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesimlerine belediye tarafından izin verilmeyeceğini belirterek; “ Gebe olmayan ve damızlık değeri taşımayan dişi hayvanların İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli resmi Veteriner Hekimler tarafından düzenlenecek olan ‘Damızlık vasfını yitirmiş olup kesime şevki uygun görülmüştür.’ raporu sonrasında kesimine müsaade edilecek.

Kurban satış, kesim yerlerinin ve kendi özel mülkünde yapılan kesimlerin bayram öncesi ve bayram süresince denetlenmesi için Toplum Sağlığı Merkezi tarafından görevlendirme yapıldığını da aktaran Nurlu, şunları kaydetti:

“Kurban kesim yeri olarak; Aslançayır yolu üzeri 3.üncü km de mezbahanenin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için bayram süresince kesim yeri olarak kullanılmasına, kurban kesim yeri dışında kalan ve kurban kesimi için uygun olan yerlerde, dışarıdan görünmeyecek şekilde, kendi bahçesi veya özel mülkünde kurbanlarını kendi imkanları ile kesmek isteyenlere, dini, hijyenik ve pandemi şartlarına ve kurallarına uyarak, hayvana eziyet vermeden kesmeleri kaydıyla engel olunmamasına; buralarda oluşan kurban atıklarının, (sakatat v.b) karkasların kedi, köpek gibi hayvanlar tarafından çıkarılmayacak şekilde, şehir dışında en az iki metre derinlikteki çukurlara gömülüp üzerlerinin kireçle kaplanmasını gerekmekte. İlçe merkezinde ve mahallelerde kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpelerinin veya kulak küpe numaralarının muhtarlar vasıtasıyla yedi gün içerisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilecek.”

“Ayrıca bayram öncesi ve bayram günlerinde trafikte oluşan yoğunluk dikkate alınarak özellikle kurban satış ve kesim yerlerine giden güzergahlarda ulaşımı kolaylaştıracak tedbirler İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından alınacak. Alınan kararların halka duyurulması da Havza Belediyesi tarafından yapılacak. Komisyonun kararlarından duyurulması gerekenlerin hutbe ve vaazlar yoluyla halka duyurulması da Havza Müftülüğünce gerçekleştirilecek.” dedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti