1 Aile 3 Kuşak Birlikte Mantar Üretiyorlar

Havza’da bir aile nüfusları artınca yetersiz kalan gelirlerini arttırmak için mantar üretimine yöneldiler. Şimdi ailenin 3 kuşağı birden mantar üretimi yapıyor.

1 Aile 3 Kuşak Birlikte Mantar Üretiyorlar

Havza’da bir aile nüfusları artınca yetersiz kalan gelirlerini arttırmak için mantar üretimine yöneldiler. Şimdi ailenin 3 kuşağı birden mantar üretimi yapıyor.

Havza’ya bağlı Çeltek Mahallesinde ikamete eden Ünsal ailesi nüfuslarının artması ile birlikte ellerindeki arazilerden ve yapmış oldukları hayvancılıktan geçimlerini sağlamakta zorlanmaya başladıkları dönemde aile üyelerinden Yakup Ünsal’ın bir mantar üretim tesisini ziyareti sonrası mantar üretimi yapmaya karar verdiler.

Ünsal ailesi ilk olarak 70 metre karelik eski depolarında mantar üretimi yapmaya başladı. Daha sonra ise talebin artması üzerine 80 metrekarelik bir üretim tesisi kurarak kapasitelerini arttırdılar.

Yaklaşık 120 bin lira maliyet ile iki ayrı üretim tesisinde yılda yaklaşık 17 ton mantar üretimi yapan aile ürettikleri mantarları toptan ve parkende olarak satıyorlar.

Ailenin büyüğü Hüseyin Ünsal mantar üretimine 3 yıl önce başladıklarını belirterek; “Çocukların geçim sıkıntısı başladığı için farklı gelir kapısı ararken mantar üretimi için benden destek istediler. Bende elimden gelen desteği sağladım. Çocukların gayreti ile başardık. Nüfusumuz kalabalık. Şimdi ben eşim, çocuklarım ve torunlarım ile burada mantar üretiyoruz. Geçimimizi sağlıyoruz.”dedi.

Yakup Ünsal ise yapmış olduğu açıklamada ailecek normalde çiftçilik ve hayvancılık ile uğraştıklarını belirterek; “Zaman içerisinde ailemiz büyüdükçe gelirlerimiz yetersiz gelmeye başladı. İklimsel şartlardan toprakların verimi düştü ve araziden geçim sağlamak bizim için zorlaştı. 3 yıl önce bir yerde böyle bir tesis ziyaret ettim ve bu işi yapmaya karar verdik. Kendi imkanlarımız ile ilk önce eski depomuzu kurduk. Daha sonra ise bu tesisimizi yaptık.” Dedi.

Ünsal şimdi iki tesiste toplam 150 metrekare alanda mantar üretimi yaptıklarını belirterek mantar üretimi hakkında bilgiler verdi. Ünsal; “1 yılda 5 sefer olmak üzere her seferinde toplam 16 ton kompostu işliyoruz. İçeri aldığımız kompostları 3 flaşta hasat ediyoruz. Kompostları rafa koyduktan 35 gün sonra ilk hasadı yapıyoruz. Bir hasat 4 gün kadar sürüyor. Bir ton kompostan ortalama 250 kilo mantar elde ediyoruz. İlk depoda fazla bir masrafımız olmadı. Elimizdeki malzemeler ile üretime geçtik. Daha sonra yaklaşık 120 bin lira ile bu depomuzu yaptık. Yaptığımız yatırım için devletten ve ya başla bir yerden teşvik ve ya kaynak kullanmadan kendi imkanlarımız ile yaptık. Bu süreçte bizlere teknik destek sağlayan ve her zaman yanımızda olan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde ziraat mühendisimiz Ercan Karaduman’a teşekkür ederiz.” Dedi.

Ailenin en küçük üyelerinden 9 yaşındaki yiğit ise mantar toplamayı çok sevdiğini ve her hasat dönemini heyecanla beklediğini belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisinde İlk Miting Canlandırıldı
Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisinde İlk Miting Canlandırıldı
Dağlı, Güreş Ağalığını Ayan’a Devretti
Dağlı, Güreş Ağalığını Ayan’a Devretti