50 Milyon Liralık Yatırım İle İstihdama Katkı

Ladik ilçesinde yaklaşık 50 milyon lira yatırım ile kurulan içe suyu şişeleme tesisinde 120 ila 130 kişi istihdam edilecek.

50 Milyon Liralık Yatırım İle İstihdama Katkı

Ladik ilçesinde yaklaşık 50 milyon lira yatırım ile kurulan içe suyu şişeleme tesisinde 120 ila 130 kişi istihdam edilecek.

Ladik’e bağlı Akyar Mahallesinde bulunan doğal mineralli su kaynağının ardından burada yatırım kararı alan ve kendileri de Akyar Mahallesinden olan Şafak Zeybek ve ailesi tarafından yaklaşık 2 yıl önce içme suyu şişeleme tesisi kurulumuna başladılar. 

Pandemi nedeni ile kurulum aşaması bir süre geciken tesiste makine ve ekipman kurulumları tamamladı. Otomasyon ve yazılım kurulum çalışmaları devam eden tesisi yapılacak deneme üretimi testlerin ardından iki ay içerisinde üretime geçecek.

İlk etapta 45 ila 50 kişi arasında istihdam sağlayacak olan tesiste tam kapasite üretime geçtiğinde  saha ve üretimde 120 ila 130 kişi istihdam edilecek.

Tesiste 0.5 ve 1.5 litre pet hattında saatte 28 bin şişe, 5 litre ve 10 litre pet hattında saatte 2 bin 500, bardak hattında ise 21 bin bardak 19 litre damacana hattında 500 ile 550 adet, geri dönüşümlü damacana hattında ise bin 100 adet dolum yapılması planlanmakta.

Akyar Su Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Zeybek; tesisin Ladik’in Akyar Mahallesinde kurulduğunu ifade ederek “ Doğal mineralli su dolum tesisimizin son aşamalarına geldik. Makine parkurlarımızı tamamladık. Şu an otomasyon yazılımları ve kurulumlarını yapmaktayız. Kısa süre içerisinde demo üretimlerine başlayacağız. Suyumuz Orta Karadeniz bölgemizin ilk ve tek ruhsatlı doğal mineralli suyu olma özelliğini taşımakta. Suyumuz PH değeri yüksek alkali su sınıfındadır. Debi ve rezerv olarak kaynağımız fabrikamıza uzun yıllar hizmet edebilecek durumda.” Dedi.

Zeybek 20 aya yakın bir süredir kurulum aşamasının devam ettiğini ifade ederek; “Kurum sürecimiz pandemiden ötürü biraz uzadı.   Tesisimizin kurulum maliyeti yaklaşık 50 milyon lira olarak ön görülmekte. Rakamlar tesis üretime geçtiğinde güncellenecektir. Üretime geçtiğimizde ilk etapta 45 ila 50 kişi arasında istihdam planlamaktayız. İlerleyen zaman içerisinde saha ve üretimde 120 ila 130 kişi istihdamımız söz konusu olacak. “ dedi.

Suyun kaynağının tesise çok yakın olduğunu belirten Akyar Su Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Zeybek; “ Değim yerinde ise suyu kaynağından doldurmaktayız. Kaynak ile suyun ürün haline geldiği tesisimizin arası 350 metre. Bu da tesisimizi Türkiye’de sayılı tesislerin arasına sokmakta. Çünkü ishale hattı ne kadar kısa olursa suyun kalitesi de kendisini korur.” Dedi.

Kendisinin de Akyar Mahallesinden olduğuna değinen Zeybek; “ Allah nasip etti, kendi mahallemizde yatırım yaptık ve insanlarımıza iş imkanı sağladık.”dedi.

Tesisin Üretim Müdürü Merve Sarıtaş ise farklı ebatlarda şişeleme yapılacağını belirterek; “ Fabrikamızda 0.5 litre pet hat, 1.5 litre hat, 5 litre hat, bardak hattı ve damacana hatları mevcut. Tesisimizin yıllık üretimi vardiyalara göre değişiklikler göstermek ile birlikte 0.5 ve 1.5 litre pet hattımıza saatte 28 bin şişe, 5 litre ve 10 litre pet hattımıza ise saatte 2 bin 500 şişe üretim yapılması planlanmakta. Bardak hattımızda ise 21 bin bardak su üretecek. 19 litre damacana hattımıza 500 ile 550 adet, geri dönüşümlü damacana hattımız ise bin 100 adet dolum yapacak. Suyumuzu fabrikamıza 350 metre mesafeden gelmekte ve mineral acısından çok zengin bir su olup doğal mineralli su olarak piyasaya çıkacağız. Doğal mineralli suyun doğal kaynak sularından farkı suyun içerisindeki mineral oranının yüksek olmasıdır. Suyumuzun PH oranı 8.10 ila 8.20 arasında mevsime göre değişmektedir. “dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza OSB’ye İlgi Artıyor
Havza OSB’ye İlgi Artıyor
Havzalı Bestekar Ve Ses Sanatçısı Alkan İlk Albümünü Çıkardı
Havzalı Bestekar Ve Ses Sanatçısı Alkan İlk Albümünü Çıkardı