Havza'da Çiftçilere Yağlık Ayçiçeği Tohumu Dağıtıldı

Havza ilçesinde çiftçilere 2 bin 600 dekar arazide yetiştirilmek üzere 1 bin 350 kilogram yağlık ayçiçeği tohumluğu dağıtıldı.

Havza'da Çiftçilere Yağlık Ayçiçeği Tohumu Dağıtıldı

Havza ilçesinde çiftçilere 2 bin 600 dekar arazide yetiştirilmek üzere 1 bin 350 kilogram yağlık ayçiçeği tohumluğu dağıtıldı.

Havza Tarım Kredi Kooperatifi binasında Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında düzenlenen tohumluk dağıtım programında, Tarım ve Orman Bakanlığı destekli tohumluklar çiftçilere verildi.

Programda konuşan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, dağıtılan tohumların ekilmesi ve verimin artması için sulamanın önemli olduğunu belirterek; “Konu ile ilgili taleplerimizi Milletvekillerimize ve Devlet Su İşleri yetkililerine ilettik. İl ve İlçe Müdürümüz ilçemizde bu çalışmalara ivme kazandırdılar kendilerine teşekkür ediyorum. Hem ürün çeşitliliği, hem ürün kalitesi hemde üreticimizle çiftçimizle kurumlarımız arasında güzel bir iletişim sağlandı. Bunu önemsiyorum. Havza Belediyesi olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Dağıtılan tohumların inşallah hasadını da beraber yapacağız. Ben köy hayatından gelmeyim. Tarımı sevdirmemiz önemli. Tarımın geleceği genç çiftçi. Tarımın ve hayvancılığın geleceği bu işi daha teknik boyutu ile daha ileri teknolojiyi kullanarak, az masrafla daha fazla ürün alacak şekilde tarım yapmakta. Tarım ve hayvancılık dünyanın en önemli işi. Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi bir karış ekilmeyen yer bırakmayacağız.”dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam yağlık bitki üretimi olarak iller bazında ülke genelinin 163 bin dekar ekim alanı ile yüzde 2.42’lik üretimini karşıladığını belirterek; “Bu oranı daha da arttırabilirmiyiz? Arttırabiliriz, arazilerimiz müsait. 2.42’lik oranı 44 bin 500 ton ayçiçeği ile yapıldı. Üretim bazında bakıldığında Samsun ilk sekizinci sıradayız. Vermiş olduğumuz desteğe baktığımızda yaklaşık 23 milyon lira kadar. Fark, dekar ve mazot ile gübre desteklerinin artışları ile ciddi desteklemelerde bulunduk. Bakanlığımız kullanılmayan tarım arazilerinin etkinleştirilmesine yönelik çalışmaları kapsamında ilimizde çelikte, soyada ve yağlık ayçiçeğinde yüzde 75 tohum desteği yaptı. Proje kapsamında 303 bin lira bir proje bütçemiz vardı. Yaklaşık 6 bin dekara arazide ekilecek kadar 3 ton yağlık ayçiçeği aldık. Ayçiçeği üretiminin yüzde 10’u çerezlik ve yüzde 90’ı yağlık. Havza’da 1 bin 350 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu dağıtılacak ve dağıtılan bu tohumluklar ile 2 bin 600 dekar alandı ekim gerçekleştirilecek. Çiftçimize hayırlı olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından yüzde 75 Tarım ve Orman Bakanlığı destekli yağlık ayçiçeği tohumlukları çiftçilere Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Tarım ve Orman İlçe Müdürü İbrahim Sağlam ve Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç tarafından dağıtıldı.

Programın ardından Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam ve Tarım ve Orman İlçe Müdürü İbrahim Sağlam Havza Ziraat Odasını ziyaret ederek burada Oda Başkanı Coşkun Genç ile görüştüler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza OSB’ye İlgi Artıyor
Havza OSB’ye İlgi Artıyor
Havzalı Bestekar Ve Ses Sanatçısı Alkan İlk Albümünü Çıkardı
Havzalı Bestekar Ve Ses Sanatçısı Alkan İlk Albümünü Çıkardı