SİHİRLİ PENCEREDEN SİHİRLİ YÜZÜNCÜ YIL KUTLAMASI

Sihirli Pencere Projesi Ortakları bu tarihi gün ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

SİHİRLİ PENCEREDEN SİHİRLİ YÜZÜNCÜ YIL KUTLAMASI

Uluslar arası eTwinning platformunda yürütülen Samsun ili Havza ilçesi Vakıfbank Atatürk Ortaokulu ve Hatay ili Erzin ilçesi Şehit Hasan Babacan İlkokulun’un kuruculuğunu paylaştığı  Türkiye-Romanya ortaklı Sihirli Pencere Projesi  İstiklal Marşı’nın 100. Yılına sihirli bir giriş yaptı. 4-6 yaş öğrencilerini kapsayan projede online eğitimle bir çok etkinliği gerçekleştiren okulöncesi çağı çocukları bu kez Atatürk, Mehmet Akif ERSOY ve çok sayıda tarihimize ışık tutan ünlü Türk kadınını canlandırıp İstiklal Marşımızın 100.yılına da sihirli bir giriş yaparak İstiklal marşının 10 kıtasını seslendirdi. Okul öncesi öğrencileri  hem tarihimize iz bırakanları tanıdı hem de kültürel bir çok paylaşımda bulundu.

Sihirli Pencere Projesi Ortakları bu tarihi gün ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

Nevim GÜREL-Türkiye: Okulöncesi çağı çocuklarımızın  İstiklâl Marşımızın 100. yıl dönümünde, İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif ile ilgili farklı bilgiler edinmesi;  milletçe ne olduğumuz, nasıl olduğumuz ve neler yaşadığımızla ilgili farkındalık kazanması, tarihi ve kültürel özelliklerimizi tanıması amacıyla gerçekleştirdiğimiz  etkinliklerin sonunda bu şekilde öğrenme çıktıları heyecanımızı taze tutuyor. Bu süreçte çocuklarını destekleyen velilerimize teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Nice yüz yıllar inşallah.

Gönül Koç-Türkiye: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihinde, İstiklal Marşının milli marş olarak kabul edilmesinin 100. yıldönümünü bugün aynı coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşarken, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif ERSOY’u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Biz Öğretmenler, çocuklarımıza kültürünü , geçmişini ve geleceğe ışık tutan ilkleri tanımaları, kalplerinde taşıyabilmeleri , hissedebilmeleri  için ömrümüzün sonuna kadar çalışacağız.

Hamide KAPLAN-Türkiye: Özgürlük, bağımsız ve Milli Mücadelenin en önemli simgelerinden birisi olan İstiklal marşı, kabulünün 100.yıl dönümünde öğrencilerimiz tarafından onur ve gurur duyularak seslendirildi.

İlknur ŞAHİN-Türkiye: İstiklal Marşımız, Anadolu'da Millî Mücadele'nin devam ettiği sırada Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınmış şiirdir. Şairin Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakk'a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir her mısrasında...

Projemiz kapsamında bizler de geleceğin mirascısı olacak öğrencilerimize bu değerli mısraları seslendirme fırsatı sunduk. Harika bir iş çıkardılar küçücük yürekleri ile. Onları yürekten tebrik ederim.

Menacai NARCİS-Romanya: Bir halkın tarihinde, ulusun egemenliği ve bireyselliği en çok ulusal işaretlerle temsil edilir ve işaretlenir: bayrak, arma, mühür ve marş. Bu semboller, yalnızca tarihini değil, aynı zamanda vatanseverlik inancının bugününü ve geleceğini de temsil eden ulusun açık bir kitabı gibidir. Bu nedenle devletin nişanlarına özel bir saygı gösterilmelidir.

Sinem BAYAR-Türkiye: İstiklal Marşımızın Kabulü’nün ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma gününün bu yıl 100. yılına şahitlik etmekten gurur duymaktayız. Sihirli pencere projemiz kapsamında çocuklarımız Mehmet Akifler, Sabiha Gökçenler,Zübeyde hanımlar ve tarihe nice başarılarla ismini yazdırmış kadınlarımızın rollerini canlandırarak istiklal marşımızı seslendirdiler.Yarının geleceği çocuklarımızın bugün ki heyecan ve coşkularının yaşamları boyunca aynı şevkle sürdürmelerini temenni ediyorum.İstiklal Marşımızın 100.yılı kutlu olsun.

Sonay KUBAT-Türkiye: Vatan, millet, bayrak sevgi ve saygısını geliştirmek, milli birliğimizi ve varlığımız ile uluslararası barış ve dostluk düşüncelerini kuvvetlendirmek amacıyla İstiklal Marşının ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Gününün 100. Yıl Dönümü kapsamında Sihirli Pencere projemiz öğrencileriyle İstiklal Marşımız seslendirildi.

Hatice SERİN-Türkiye: Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın- diyen İstiklal Marşımızın  yazarı Büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un sözü ile başlamak istiyorum.

Öğrencilerime vatan millet sevgisini asla değişmeyecek bağımsızlık sembolü olan bayrağımıza saygıyı ve İstiklal Marşımızın önemini kavratmak Mehmet Akif Ersoy'u tanımlarını sağlamak çocuklara bayrak ve milli marşın bir milletin bağımsızlığı için önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk' ünde dediği gibi - Bağımsızlıktan yoksun bir ulus uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz-

Sözcükleri ile bitirmek istiyorum.

Aslı YILMAZ-Türkiye: Milli Mücadele'nin amacını ve ruhunu yansıtan , milletin birlik ve beraberliği ile bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı'nın kabul edildiği 12 Mart  İstiklal Marşı'nın kabulünün 100.yılı ve  Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Haftası kapsamında öğrencilerimiz İstiklal Marşı' nı seslendirdi.

Zeynep ÇAKMAK-Türkiye: ''O şiir bir daha yazılmaz...Onu kimse yazamaz...Onu ben de yazamam... Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur... Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın'' diyen Mehmet Akif Ersoy  gibi büyük bir vatansever Şairimizi geleceğimiz olan çocuklarımıza anlatmak boynumuzun borcudur.

Gonca ÖZTÜRK-Türkiye: Milli marşımızda vatan, millet aşkı ,şehitlerimizin kanıyla sulanan bayrak aşkı vardır . Destansı hikayelerimizi anlatan marşımızın 100. Yılını kutlarken öğrencilerimizi bu heyecanımıza ortak etmekten mutluluk duyuyorum ..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Üretiliyor Ülke Genelinde Fabrikalara Satılıyor
Havza’da Üretiliyor Ülke Genelinde Fabrikalara Satılıyor
Koronavirüs Hatırlatma Dozu İçin Stant Açıldı
Koronavirüs Hatırlatma Dozu İçin Stant Açıldı