Samsunspor Anıtı Havza Yerine Samsun'a Yapıldı

20 Ocak 1989’da Malatya deplasmanına giderken Havza’da kaza geçiren Samsunspor Futbolcular için Samsun Büyükşehir Belediyesince Millet Bahçesi'ne yaptırılan Futbol Şehitleri Anıtı yapıldı.

Samsunspor Anıtı Havza Yerine Samsun'a Yapıldı

20 Ocak 1989’da Malatya deplasmanına giderken Havza’da kaza geçiren Samsunspor Futbolcular için  Samsun Büyükşehir Belediyesince Millet Bahçesi'ne yaptırılan Futbol Şehitleri Anıtı yapıldı.

Anıtın ilk yapım yeri olarak ilçemiz Havza düşünülmüştü. 2017 Yılında Canik Belediye başkanı Osman Genç tarafından, 20 Ocak 1989’da Malatya deplasmanına giderken kaza geçiren Samsunspor’un bu acı gününü anıtla ölümsüzleştirmek için girişimde bulunmuş. Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomic ile şoför Asım Özkan’ın yaşamını yitirdiği trafik kazasını meydana geldiği Havza ilçesinde ’20 Ocak Anıtı’ yapmak için düğmeye basan Canik Belediyesi bunun için meclisten de karar çıkarmıştı.

Ön incelemeleri ve ihalesi yapılarak 4 farklı anıt projesini taraftarın onayına sunan ve en çok beğenilen bir projeyi hayata geçirmek için kazanın yaşandığı bölge için karayollarından izin isteyen Canik Belediyesi’ne, Karayolları tarafından verilen cevapta söz konusu alanın kamulaştırma olduğunu ve amacı dışında kullanılamayacak olmasından dolayı bölgeye anıt yapılmasının mümkün olmadığı belirtilmiş. Arazi sahiplerinin kamulaştırmaya bölgeden yol geçmesi koşulu ile verdiğini bölgede bunun dışında herhangi bir çalışmanın yapılamayacağı ifade etmişti.

Yerel seçimlerin yaklaşması ve iç siyasi faktörlerin devreye girmesi nedeniyle anıtın Osman Genç tarafından Havza’ya yapılmasına izin verilmediği gündeme gelmişti. Aradan geçen 4 yılsonunda Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Samsunspor kafilesinin 32 yıl önce geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybedenler anısına yaptırılan anıtların açılışı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katılımı ile gerçekleşti.

Türk futbolunu yasa boğan olayda hayatını kaybedenler için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesi'ne yaptırılan Futbol Şehitleri Anıtı ile Samsunspor Kulübü tarafından 19 Mayıs Stadı önüne yaptırılan Futbol Kahramanları Anıtı'nın açılışını yaptı. Samsun Şehrinin giriş kapısı olan ve kazanın yaşandığı Havza’ya ise herhangi bir şey yapılmadı. Havza’ya yapılacak olan anıt Samsun’a gelen veya giden herkesin görebileceği bir yer olarak düşünülmüştü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Üretiliyor Ülke Genelinde Fabrikalara Satılıyor
Havza’da Üretiliyor Ülke Genelinde Fabrikalara Satılıyor
Koronavirüs Hatırlatma Dozu İçin Stant Açıldı
Koronavirüs Hatırlatma Dozu İçin Stant Açıldı