Havza Belediyesinden Deneme Ekimi Yapıldı

Havza Belediyesi ile Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile iki farklı Ata tohumu toprakla buluştu. Elde edilecek tohumluklar çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak.

Havza Belediyesinden Deneme Ekimi Yapıldı

Havza Belediyesi ile Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile iki farklı Ata tohumu toprakla buluştu. Elde edilecek tohumluklar çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak.

Havza Belediyesi ile Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde milli tarımı desteklemek amacı ile bölgedeki ürün kalitesi, verimliliği ve çeşitliliğini arttırmaya yönelik başlatılan çalışma kapsamında buğday tohumluğu arttırma çalışmalarına başlandı.

Çalışmalar kapsamında Karabük Mahallesinde Havza Belediyesine ait 6 dekarlık tarlada Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve Havza Belediyesi Muhtarlıklar Müdürlüğü personelinin katılımı karakılçık ve kızıl sunter cinsi yerli buğday tohumu olan iki farklı Ata tohumu deneme ekimi gerçekleştirildi.

Tarlada elde edilecek tohumluluklar Havza Belediyesine ait tarlalarda çoğaltılarak çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak.

Ekimi yapılan Ata tohumları hakkında bilgiler veren Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yerli ve milli tarımın önemine değinerek; “Bu iki cinsteki yerli tohumlarımızın verimleri oldukça yüksek ve kaliteli tohumlar. Karakılçık türü tohumluğumuzun ürünü bulgurluk olarak kullanılmakta ve lezzetli bir buğday türü. Sunter dediğimiz kırmızı ekmeklik buğdayımızda yine randımanı yüksek bir tohum. Amacımız bu yıl ekimini gerçekleştirdiğimiz bu tarladan elde edeceğimiz buğday tohumluklarını çoğaltmak. İnşallah önümüzdeki yıl ekim alanını daha fazla arttırarak daha fazla tohum elde edeceğiz. Bölgemizdeki çiftçilerimizin kullanımına sunacağımız yerli ve milli tohumluklar ile ürün kalitesi, verimliliği ve çeşitliliğini arttırmayı hedeflemekteyiz. Yerli ve milli tarım ile çiftçimize vermiş oldukları desteklerinden ötürü Sayın Belediye Başkanımız Sebahattin Özdemir’e teşekkür ederim. ”dedi.

Konuşmanın ardından Karabük Mahallesi Muhtarı Recep Akyol tarafından hazırlanan tarlada Havza İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Havza Belediyesi Muhatrlıklar Müdürlüğü personeli, Havza Yerel Eylem Gurubu Derneği Sorumlusu Muhammet Gür ve mahalle sakinleri tarafından Ata tohumlarının ekimi ve gübrelenmesi gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir yürütülen çalışmanın kırsal kalkınmayı desteklemek adına önemli bir çalışma olduğunu belirterek; “Yaşadığımız pandemi sürecinde tarımın önemini bir kez daha gördük. Özellikle yerli ve milli tarım ülkemiz için stratejik bir öneme sahip. Bu neden ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile ortaklaşa bir çalışma içine girdik. Tespit ediğimiz iki farklı Ata tohumunun ekimi yaptık. Bu tohumlukları çoğaltarak bölgedeki ürün kalitesi, verimliliği ve çeşitliliğini arttırmak amacı ile çiftçilerimize dağıtacağız. Bu şekilde tarıma önemli bir katkı yapmış olacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu
Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu
 Havza’da İki Aile Hekimliğine Atama Yapıldı
Havza’da İki Aile Hekimliğine Atama Yapıldı