Havza’da Kış Lastiği Zorunluluğu Başladı

Havza Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği yapılan bir açıklama ile sürücüleri araçlarına kış lastiği takmaları konusunda uyardı.

Havza’da Kış Lastiği Zorunluluğu Başladı

Havza Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amirliği yapılan bir açıklama ile sürücüleri araçlarına kış lastiği takmaları konusunda uyardı.

Havza Bölge Trafik Denetleme İstasyonu Amiri Komiser İsmail Baltacı, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu gereğince 776 lira idari para cezası uygulanacağı uyarısı yaptı.

Komiser İsmail Baltacı tarafından yapılan açıklamada, Samsun Valiliğince il sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın 1 Aralık-1 Mart tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiğine dikkat çekildi.

Baltacı, 2012 yılında yayımlanan ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliği ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Mart tarihleri arasında ‘kış lastiği’ kullanmaları zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak; “Samsun Valiliğimizce ilimiz sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın 1 Aralık tarihi ile takip eden yılın 1 Mart tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.”dedi.

Baltacı açıklamada kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunluluğunu hatırlatarak; “ Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Seyir esnasında herhangi bir sebeple değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastikler de kış lastiği olmak zorundadır. Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti bulunması gereklidir.

Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur. Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den; kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz. Yapılan denetimlerde kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince 776Türk lirası idari para cezası uygulanacaktır. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamakla birlikte, can ve mal güvenliği için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Alınan tüm tedbirler halkımızın can güvenliğini sağlamak içindir. Kış lastiği kullanmayanlar için para cezasının yanı sıra ceza puanı yaptırımı da uygulanıyor. Konu ile ilgili olarak ekiplerimiz denetimlerine başladı ve bu denetimlerimiz artarak devam edecek.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu
Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu
 Havza’da İki Aile Hekimliğine Atama Yapıldı
Havza’da İki Aile Hekimliğine Atama Yapıldı