1 Haftada Hastalık Artışı, Yüzde 100’ü Buldu

Havza’da koronavirüs vakalarında beklenin üzerinde artışlar yaşanmaya devam ediyor.

1 Haftada Hastalık Artışı, Yüzde 100’ü Buldu

Havza’da koronavirüs vakalarında beklenin üzerinde artışlar yaşanmaya devam ediyor.

Havza’da son 15 gün içerisinde tırmanışa geçen koronavirüs olaylarında %100’ün üzerinde artış yaşanmaya başladı. Geçen hafta yapmış olduğumuz haberde vefat sayısının 2 yatan hasta sayısının 15 evde tedavi görenlerin sayısının ise 350 civarı olduğunu yazmıştık.

Hayat Eve Sığar uygulamasında kırmızı renkler Havza Haritası üzerinde neredeyse tüm ilçeyi kapladı. Edinilen bilgilere göre bu yükseliş hastalığın yayılma hızıyla birlikte bu hafta 600’ün üzerine taşındı. Haber kaynaklarımıza göre geçen hafta sonu itibari ile 500 civarında olan hastalığın 700 üzerine çıkmış olabileceği düşünülüyor.

Resmi herhangi bir bilgi olmamasına rağmen bu hafta 600 civarı evde yatan, 35 civarı hastanede yatan hasta bulunduğu öğrenilirken İlçemiz hastanesi dışında da Samsun merkezde yatan hastaların bulunması nedeniyle ölüm vakalarının ortalama kaç kişi olduğu bilgisine ulaşamadık. Fakat çevremizde vefat edenlerin yakınları tarafından yapılan sosyal medya paylaşımlarına istinaden 3 vefatın gerçekleştiği düşünülüyor.

Bazı çevrelere hastalığın bu kadar çabuk yayılmasının sebepleri arasında okulların açık olmasının etken olduğu yönünde söylemler konuşulmaya başladı. Büyüklere oranla çocuklarda fazla belirti göstermeyen Koronavirüs hastalığının taşıyıcı olarak ailelere taşınmış olacağı düşünülüyor. Bu fikir bir varsayım olup, ilerleyen zamanlarda konuyla ilgili olarak hastalık görülen ailelerde okula giden öğrencilerin olup olmadığı ve hangi okullarda olduğu yönünde ayrıntılı bir istatistik çıkartılır ise uzmanlar tarafından gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Havza’da mesai saatleri değişti, buna göre Kamu Sektörü (Sağlık Kurum ve  Kuruluşları* Dışında Kalanlar) 08.30-17.30, Sağlık Kurum ve Kuruluşları 08.00-16.00, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri ve Sanayi Kuruluşları 07.00-16.00, İşletme Yöneticilerince Mesai Düzenlemesi Mesai/Vardiya sistemine göre giriş ve çıkış saatlerini ayarlayacaklar. Ayrıca Kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşa sunulan hizmetler ile yapılan iş ve işlemler haricinde kamu binalarına ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu
Havza Ziraat Odası Silaj Ve Küspe Paketleme Tesisi Kuruldu
 Havza’da İki Aile Hekimliğine Atama Yapıldı
Havza’da İki Aile Hekimliğine Atama Yapıldı