Geleceğe Nefes İçin Minik Eller Kara Çam Tohumu Dikti- Video Haber

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde uygulanan “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes Projesi” kapsamında Samsunun Havza ilçesinde ilk okul öğrencileri ağaç tohumlarını toprakla buluşturdular.

Geleceğe Nefes İçin Minik Eller Kara Çam Tohumu Dikti- Video Haber

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde uygulanan “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes Projesi” kapsamında Samsunun Havza ilçesinde ilk okul öğrencileri ağaç tohumlarını toprakla buluşturdular.

Havza Milli Eğitim Müdürlüğü ve Havza Orman İşletme Şefliği işbirliği ile 25 Mayıs İlkokulu bahçesinde düzenlenen etkinlikte öğrenciler tarafından 300 adet kara çam tohumu üzerinde “Geleceğe Nefes” yazılı özel saksılara diktiler.

Tohum dikimi öncesi Havza Orman İşletme Şefliği personeli tarafından öğrencilere tohum dikme ve bakımı ile ilgili bilgiler verildi.

Ayrıca tohum diken öğrencilere Orman Genel Müdürlüğü tarafından kapağında ağaç tohumu olan kalem ve not defterleri hediye edildi.

 

Etkinlik kapsamında saksılara dikilen tohumların bakımlarını öğrenciler bir yıl boyunca evde yapacaklar ve fidana dönüşen tohumlar bir dahaki yıl 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde ormanlık alanda toprakla buluşacak.

Etkinliğe katılan Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam öğrenciler ile sohbet ederek çalışmalar hakkında ilgililerden bilgiler aldı.

Tohum dikimi gerçekleştiren 3 sınıf öğrencisi Belinay Şimşir TEMA gönüllüsü olduğunu ve tohum dikimi yaptıklarını belirterek; “Tohumları kendim diktim. Saksıya toprak koydum, daha sonra küçük küçük tohumları koydum. Buna 3 gün ara ile su dökeceğim. Çok büyük olsun diye. TEMA gönüllüsü olduğum için tohum diktim. Evde de bir çok çiçeğim var.”dedi.

Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam ise yapmış olduğu açıklamada Havza Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman İşletme Şefliği ile birlikte “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes Projesi” kapsamında etkinlik düzenlediklerini belirerek; “ Bu çalışma ile öğrencilerimize çevre bilinci de kazandırmayı hedefliyoruz.  Son on yılda dünya da orman varlığını arttıran ülke Türkiye. Bu anlamda çocuklarımızın, gençlerimizin, tüm çalışanlarımızın büyük katkısı var. Bizimde bu çalışmada bir nebzede olsa katkımız olursa kendimizi mutlu hissedeceğiz. Amacımız çocuklarımıza bu duyarlılığı kazandırmak. Dünyamızın geleceğinin en önemli kıstası gelecek ve çevre bilincini kazandırmaktır.” Dedi.

25 Mayıs İlkokulu Müdürü Orhan Tan ise etkinlikte yer almaktan oldukça mutlu olduklarını ifade ederek; “Etkinlik kapsamında tohumları toprakla buluşturup bir yıl süresince öğrencilerimizden gözlemlemelerini isteyeceğiz. Yıl içinde öğrencilerimizden dönütler alacağız. Bir yıl sonra büyüyen tohumları gelecek yıl bu zamanlarda toprakla buluşturacağız.”dedi.

Havza Orman İşletme Şefi Rıdvan Mutlu ise 11 Kasım Milli Ağaçlandırma etkinlikleri kapsamında tohumları çimlendirme faaliyeti yaptıklarını belirterek; “ Burada 300 adet kara çam tohumu toprakla buluşturduk. Öğrencilerimize hediye ettiğimiz kalemlerin kapaklarında da ağaç tohumları var. Bunları da kendilerinin gösterdiğimiz şekilde evlerinde dikmelerini istiyoruz. İnşallah tohumlarımız fidanlara dönüştüreceğiz. Fidanlarımızda “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes Projesi” kapsamına ormanlara dönüştüreceğiz.”dedi.

TEMA gönüllüsü olan okul öğretmenlerinden Tuba Türkmen  ise kendisi gibi tüm sınıfının da TEMA gönüllü sınıfı olduğunu belirterek; “ Proje katılmaktan oldukça mutlu olduk. Öğrencilerimize, doğayı, ağacı ve toprağı sevdirmek en büyük ilkemiz. Daha yaşanabilir bir Türkiye için geleceğe bırakacağımız en büyük miras daha yeşil bir Türkiye.”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza OSB’ye İlgi Artıyor
Havza OSB’ye İlgi Artıyor
Havzalı Bestekar Ve Ses Sanatçısı Alkan İlk Albümünü Çıkardı
Havzalı Bestekar Ve Ses Sanatçısı Alkan İlk Albümünü Çıkardı