Erhan Usta, Siz Kimi Kolluyorsunuz

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, elektrikteki kayıp kaçak bedelinin bölgelere ayrılarak dağıtılmasının engellenmesini de içeren

Erhan Usta, Siz Kimi Kolluyorsunuz

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, elektrikteki kayıp kaçak bedelinin bölgelere ayrılarak dağıtılmasının engellenmesini de içeren, 5/10/2020 tarih 124 sayılı Ak Parti’nin hazırladığı “Elektrik Piyasası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni hedef aldı.

KIYAK YAPILDI

"Ben 1.000 km uzaktaki adamın kaçak elektriğini niye ödüyorum?" diyen kardeşim, bu tweetleri senin için atıyorum diyerek sözlerine başlayan Usta, “2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte kayıp ve kaçakların, 31.12.2015'ten sonra bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmişti. Yani her bölge kendi kayıp kaçağını ödeyecekti. Ancak firmalar verdikleri sözlere rağmen kayıp kaçağı azaltamayınca, bir kıyak yapılıp bu süre 31.12.2020'ye uzatılmıştı. Şimdide AKP Milletvekillerinin getirdiği yeni Kanun Teklifiyle 31.12.2025'e uzatılmak isteniyor.” dedi.

HEP BERABER ÖDEMEYE DEVAM EDİN

Usta, “Yani diyorlar ki: Bölgenizde kayıp kaçak bedeli az bile olsa, ülkedeki tüm kayıp kaçağı (isterse 1.500 km uzaktaki kaçak tüketim olsun) hep beraber ödemeye devam edin. Nasılsa özelleştirmeyle bölgeleri alan şirketlere (hep aynı müteahhit grupları) sermaye transferi yapılıyor.” dedi.

SİZ KİMİ KOLLUYORSUNUZ?

Usta son olarak şunları sordu:

Madem bu şirketler kayıp kaçakla mücadele etmeyeceklerdi, fiyatlar ulusal olarak belirlenmeye devam edilecekti, TEDAŞ'ı neden parçalara bölüp özelleştirdiniz?

Bu kanun teklifiyle vatandaşı kollamadığınız bariz bir şekilde ortada. Peki siz kimi kolluyorsunuz?

KÖYDE YAŞAMI PAHALILAŞTIRMAYALIM

İYİ Parti Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Plan Bütçe Komisyonu üyesi ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen 30/09/2020 tarih ve 123 sayılı Kanun Teklifi üzerine konuştu.

Kanun teklifindeki, 2013 yılında çıkan Büyükşehir Yasasıyla mahalle statüsüne geçen bazı köylerin kırsal mahalle olarak düzenlenmesini içeren 13. madde üzerine söz alan Usta şunları dile getirdi:

KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİ İADE EDİLSİN

“Daha önce ciddi bir hata yapılmıştı, o hatadan şimdi bir miktar dönüldüğünü görüyoruz” diyerek sözlerine başlayan Usta, “Ama burada esas olarak şunu söylememiz lazım: Köyün köy olarak yaşanması lazım. Yani köydeki insanların köydeki yükümlülükleri çerçevesinde aslında köy hayatını yaşamasını sağlamamız lazım. Bu anlamda aslında yapılması gereken şey bu köy tüzel kişiliğinin iade edilmesidir. Nihayetinde bu hâliyle bile olumlu kabul ediyoruz bunu ama doğru olan, bir tık daha ileriye götürüp köy tüzel kişiliğinin iade edilmesidir” diye ekledi.

MERALARI GERİ VERİN

Meraların iade edilmesine gerektiğine vurgu yapan Usta, “bu teklifle emlak vergisi, su gibi konulardaki yükümlülüklerde muafiyet veya hafifleme getiriliyor. Ancak mesela, özellikle bizim Samsun'da çok önemli 800 küsur tane bu şekilde mahalleye dönüşmüş köyümüz var. Bunların meraları vardı, meraların hepsi ellerinden gitti. Bu meraları iade etmemiz lazım. Yani köydeki insanın şehre göç etmesini neden olacak işler yapmanın hiçbirimize bir faydası yok. O mümkünse, şimdi olmadı ama bir dahaki sefer bu meraların iadesine ilişkin de bir düzenleme yapılırsa bu hataların hepsinden dönmüş olabilir” dedi.

OBJEKTİF BİR KRİTER BELİRLENMELİ

Ek Madde 3’teki “Büyükşehir belediyesi, birinci fıkra uyarınca ilçe belediyesinden gelen teklifi aynen veya değiştirerek kabul edebilir veya reddedebilir” maddesine değinen Usta, “Daha objektif bir kriter getirmemiz lazım. Büyükşehir belediyesi bir partide, ilçe belediyesi başka partideyse bile ikisi de reddederse kırsal mahalle statüsü verilmesin ama siyasi davranıp birbirlerini tıkarlarsa huzursuzluk çıkabilir ve vatandaşın aleyhine sonuçlar doğurabilir. O nedenle daha objektif bir kriter belirlemenin faydalı olacağını düşünüyorum” diye sözlerini tamamladı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Sportif Yetenek Taraması Branş Yönlendirme Toplantısı Yapıldı
Sportif Yetenek Taraması Branş Yönlendirme Toplantısı Yapıldı
VATANDAŞIN SU İSYANI
VATANDAŞIN SU İSYANI