İkinci Elde Yetki Belgesi, Galericileri Tedirgin Etmeye Başladı

Yayınlanan kararname ile birlikte ikinci el otomobil ticareti yapan kişilere ya da kurumlara, "yetki belgesine" sahip olma şartı getirildi.

İkinci Elde Yetki Belgesi, Galericileri Tedirgin Etmeye Başladı

Yayınlanan kararname ile birlikte ikinci el otomobil ticareti yapan kişilere ya da kurumlara, "yetki belgesine" sahip olma şartı getirildi.

Havza galericileri adına açıklama yapan Mehmet Tan, “1 Eylül den itibaren yeni yürürlüğe giren yetki belgesi zorunluluğu getirilerek bizleri zor durumda bırakmıştır. Yeni düzenleme ile bizler üç araç satıp dördüncüyü satamıyoruz cezai işlemle karşılaşıyoruz bunun içinde bizler gerekli yerlere itirazda bulunacağız. Yetki belgesi içinde bizlere kolaylık gösterilmesi konusunda mücadelemizi vereceğiz dedi.”

Havza da galericilik yapan, esnaflar bir araya gelerek Bizlerin bir yerde olması gerektiğini ve bir an önce galericiler sitesinin kurulması gerektiğini biz üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Havzalı galericiler çok mağdur. Türkiye’nin birçok ilçelerinde en modern galericiler sitesine sahip. Bizim neden olmasın. Galerici esnafı Gökhan Söme ise şöyle devam etti “Yönetmelikte belirtilen şartlar dahilinde dükkan bulmak ilçemizde neredeyse imkansız durumda. Sadece ilçemiz değil tüm ülkelerimizin birçok il ve ilçelerinde dükkân bulamadığı için galericiler çok zor durumda kalacaklar. Belli bir alt yapı halen oluşmuş değil, yeniden bu talebi gerçekleştiriyoruz, yıllardan beridir galericilik yapan esnaf zor durumda. 1 Eylül tarihi bizim için çok erken bizi zor duruma sokuyor. Çözüm olarak ise mevcutta dükkânı olup galericilik yapan arkadaşlarımıza geçicide olsa bu yetki belgesinin Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilmesi gerekli. Çünkü ticaret yapılıyor, fatura kesiliyor, vergi ödeniyor ve tüm resmi işlemler gerçekleşiyor. Galericilerin sırf dükkânları bağımsız değil ev altında diye ticaretlerini engellenmemesi gerekir. Bu konuya çözüm bulunmasını istiyoruz.

GALERİCİLER SİTESİ İSTİYORUZ.

Bunun yanı sıra yine 1 Eylülden itibaren yürürlüğe giren yol işgali ile de cezai işlemle karşılaşmamak için Belediyemizin bizlere Galericiler sitesi olarak yer tayin etmesini istiyoruz. Üç yıl oldu biz bunu dile getireli yine yeni Başkanımıza da ilettik bizler yer istiyoruz bununla ilgili bir çalışma başlatılmadı.

Vezirköprü belediyesi bu konuda çözüm bulsa da inşaatı iki senedir yapım aşamasında olan Vezirköprü galericiler sitesi sonuç olarak belediye galericilere yer göstermiş örnek olarak bizlerde belediye başkanımızdan bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz Hem şehrimize estetik bir görüntü oluşturacağını da inanıyoruz. Yer gösterildiği anda bizlerde rahat ederiz.

Havza Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ertuğrul Pekpolat Galerici esnafını dinleyerek onların bu mağduriyeti için gereken yerlere müracaat edilecek dedi. Başkan Pekpolat “Galericilerin bir çatıda sitede toplatılmalı ve kayıt altına alınmalıdır. Hal böyle olunca ilçede yaya kaldırım işgallide bu vesile ile ortadan kalkacaktır. Kayıtsız olan korsan galericiler de hem açığa çıkmış olacak hem bu sorun çözüme kavuşacak. Oto galericilerin bir arada olması sektörü de geliştireceğine inanıyorum. Piyasanın hareketlenmesi sektörün gelişmesi için, yetkili mercilerin bu konuya el atıp, harekete geçmelerini ve biz oto galericilerinin bir araya getirilmesini istiyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti