Havza’nın Teşvik Sırlaması Değişti

Resmi Gazete Yayınlandı, Havza dahil 8 ilçe Bölgesel Teşvik Kapsamına Alındı

Havza’nın Teşvik Sırlaması Değişti

Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)Başkanı Erkan Acar yapmış olduğu açıklama ile Havzanın 21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı resmi gazetede yayımlanan “2846 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı” ile bölgesel teşvik uygulamaları kapsamına alındığını belirtti.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar yapmış olduğu açıklama Havzanın bölgesel teşvik kapsamına alınması için  uzun süredir mesai harcadıklarını ifade ederek; “ Yıllardır Samsun’un yatırım teşvik sırlamasında 3. Bölge olması nedeniyle iç bölgede kalan ilçelerde yatırımcılar yatırım yapmak istemiyorlardı. İnşallah bu artık sona erdi. 21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı resmi gazetede yayımlanan “2846 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile artık aralarında Havzanın da bulunduğu 8 İlçe yatırım teşvik sıralamasında Samsun merkezden daha farklı değerlendirilecek.” Dedi.

Yaşan süreç hakkında bilgiler veren Acar yaklaşık 15 yıl önce Havza’da bir gurup sanayicinin Amasya’da ki teşviklerden yararlanmak için Havzanın Amasya’ya bağlanmasını talep ettiklerini belirterek; “O günlerde TSO Başkanımız Muhterem Mutlu tarafından başlatılan çalışmalar nihayet sonuçlandı ve artık Havza bölgesel teşvik kapsamında. Yeni uygulama ile Havza’da yatırım desteklerinden sigorta primlerine kadar Amasya ilimiz ve Merzifon ilçemiz gibi 4. Bölge olarak değerlendirilecek. Söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanacaktır. Havza OSB’ye yapılacak yatırımlar ise 5. Bölge olarak değerlendirilecek olup buralara yapılacak yatırımlar indirim ve teşviklerden daha fazla yararlanacaklar.”dedi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar uzun yıllar ilçede yatırım yapmak isteyenlerin teşviklerden yararlanamadığı için ilçeye gelmediklerini ifade ederek; “Yıllardır ilçemize yatırımcı çekmek için çalışıyoruz. Bir yatırımcı teşvik ve sigorta prim indirimleri nedeniyle Samsun’un 3. Bölgesi olması nedeniyle komşu ilçemiz 4. Bölge olan Merzifon’u tercih etmekteydi. Bizler ve bizlerden önceki TSO yöneticileri bölgesel teşvik uygulamasının olması gerektiğini savunduk. Samsun merkez ile ilçemiz arasında çok büyük imkan farklılıklar vardı. Resmi gazetede yayınlanan karar ile Samsun’un ilçelerinden Havza, Kavak, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçeleri artık Bölgesel teşvik uygulamasında Samsun’dan farklı değerlendirilecek. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

Acar Havzanın gelişmesi ve büyümesi için önünden bir engelin daha kalktığını belirterek; “ Bölgesel Teşvik kapsamına alınmamız için ilk girişimleri yapan Havza TSO Başkanımız Muhterem Mutlu, Ömer Şener, Ali İkiz, Ahmet Ergin, Yahya Ayan, Merhum Emin Saatoğlu ve Yaşar Karacan ile emeği geçen herkese teşekkür ederim.” Dedi.

Resmi Gazete Yayınlanan Karar

21.08.2020 tarih ve 31220 sayılı resmi gazetede yayımlanan “2846 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır:

Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında, aralarında Samsun’un ilçelerinden Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinin de bulunduğu ve listesi kararda yer alan (Ek-7) Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki ilçelerde gerçekleştirilecek yatırımlar, ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Jandarmadan Hırsızlara Operasyon
Havza’da Jandarmadan Hırsızlara Operasyon
Canlı Hayvan Pazarı Modernizasyon Yer Teslimi Yapıldı
Canlı Hayvan Pazarı Modernizasyon Yer Teslimi Yapıldı