Havza'da Kış Hazırlıkları Başladı

Havza ilçesinde kadınlar kış hazırlıklarına başladılar.

Havza'da Kış Hazırlıkları Başladı

Havza ilçesinde kadınlar kış hazırlıklarına başladılar.

Hazırlıklar kapsamında mevsim sebzelerinden konserve, kuşburnu marmeladı, erişte, salça ve yufkanın yanı sıra turşu yaparak, kışa hazırlanıyor.

Birkaç komşunun imece uslu ile yaptıkları hazırlıklar kapsamında Havzalı bayanlara sebzelerin bollaştığı bu dönemde konserve yapmaya başladılar.

Kış hazırlığı yapan Gülşah Şahin, yaz sonlarında başladıkları hazırlıklara devam ettiklerini söyledi.

Kış hazırlıklarına başladıklarını ve kış hazırlıklarını kapsamında konserve,  tarhana, yufka, turşu ve çeşitli pekmez ve marmelatlar hazırladıklarını belirten Şahin, “Bu işler biraz yorucu oluyor ama kışın işlerimizi çok kolaylaştırıyor” dedi.

Kış hazırlıkları kapsamında konserve yapan Şahin aldıkları mevsim sebzelerinden konserve yaptıklarını belirterek; “Şimdilerde domates bol.  Bizde melemen konservesi yapıyoruz. Aldığımız domatesleri yıkayıp doğradıktan sonra bir süre kaynatıyor ve sıcak sıcak kavanozlara doldurup ağızlarını kapatıyoruz.  Daha sonra kavanozları ters şekilde soğumaya bırakıyoruz. Eğer kapak tutmazsa o şişeyi boşlatıyoruz. Çünkü daha sonra bozuluyor. “ dedi.

Yasemin Lülebaş ise kış hazırlıkları kapsamında sırası geldikçe turşu, makarna, tarhana, kuşburnu marmeladı ve şeker pancarı pekmezi yapacaklarını ifade ederek; “ Bu ürünleri kendimiz yaptığımız için maliyet düşük oluyor. Bizleri yorsa da bu şekilde ev ekonomisine katkıda buluyoruz. Ayrıca kendi ellerimiz ile hazırladığımız ürünleri güven içerisinde tüketiyoruz. ” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Jandarmadan Hırsızlara Operasyon
Havza’da Jandarmadan Hırsızlara Operasyon
Canlı Hayvan Pazarı Modernizasyon Yer Teslimi Yapıldı
Canlı Hayvan Pazarı Modernizasyon Yer Teslimi Yapıldı