Havza'da Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararları Açıklandı

Havza'da, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Kurban Hizmetleri Komisyonu toplandı.

Havza'da Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararları Açıklandı

Havza'da, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Kurban Hizmetleri Komisyonu toplandı.

Havza Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada Havza Kaymakamlığında Kaymakam Metin Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, halkın dini vecibelerini rahat şekilde yerine getirebilmeleri için bir dizi tedbir alındığını belirtti.

Komisyon kararları gereği büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için kurban satış yeri olarak mevcut hayvan pazarının kullanılması ve pazarın bayramdan bayramın ikinci günü akşamına kadar açık kalacak ve söz konusu hayvan pazarı dışında kurbanlık hayvan satışına belediye ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce engel olunacak.

Kurban satış yerlerinde insan ve çevre sağlığı, güvenliği ile hayvan haklarına değer verilecek, yetiştirici, satıcı, alıcı ve diğer vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak, su, tuvalet, kapalı oturma yerleri ve benzeri yerler belediye tarafından hazırlanacak.  Kurban satış yerlerinde covid-19 salgını nedeniyle ilçe pandemi kurulu ile işbirliği içerisinde gerekli tedbirler alınacak.

Alınan kararlar gereği kurban satış yerlerinde ağız ve burnu kapatacak şekilde maske kullanılması, fiziki mesafe kurallarına uyulması, satış yerlerinin tüm girişlerinde belirli mesafelerde el antiseptiği bulundurulacak. Hayvan satış alanında insan kalabalığını önlemek için kontrollü insan girişi sağlanması amacıyla, belediyemiz tarafından kontrollü kapıların oluşturulmasına, kurban satış yerlerinde müşteri ve satıcılar arasında el teması olmaması konularında uygulama yapılacak.

Gebe veya Damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurulacak olan kurban satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesimlerine Belediye tarafından izin verilecek, gebe olmayan ve damızlık değeri taşımayan dişi hayvanların İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli resmi veteriner hekimler tarafından düzenlenecek olan “Damızlık vasfını yitirmiş olup kesime şevki uygun görülmüştür.” raporu sonrasında kesimine edilecek.

Kurban kesim yeri dışında kalan ve kurban kesimi için uygun olan yerlerde, dışarıdan görünmeyecek şekilde, kendi bahçesi veya özel mülkünde kurbanlarını kendi imkanları ile kesmek isteyenlere, dini, hijyenik ve pandemi şartlarına, kurallarına uyarak, hayvana eziyet vermeden kesmeleri kaydıyla engel olunmamasına; buralarda oluşan kurban atıklarının, (sakatat v.b) karkasların kedi, köpek gibi hayvanlar tarafından çıkarılmayacak şekilde, şehir dışında en az iki metre derinlikteki çukurlara gömülüp üzerlerinin kireçle kaplanmasına,

Alınan kararlar gereği kurban kesim yeri olarak;  Aslançayır yolu üzeri 3.üncü km de Mezbahanenin büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için bayram süresince kesim yeri olarak kullanılacak.

Kurban kesim yerleri dışında kurban kesimi için uygun olan yerlerde, kendi bahçesi veya özel mülkünde kurbanlarını kesmek, dini ve hijyenik şartlara uymak serbest olacak. Kesilen kurbanlıkların kulak küpeleri veya kulak küpe numaraları, mahalle muhtarları aracılığıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilecek. Kurban atıkları ve hastalıklı organlar, çukurlara gömülecek. Kararlara uymayanlara 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari para cezası uygulanacak.

Alınan kararlar doğrultusunda hayvanlara eziyet edenlere 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu il 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca işlem yapılacak

Kurban satış, kesim yerlerinin ve kendi özel mülkünde yapılan kesimlerin bayram öncesi ve bayram süresince denetlenmesi için Toplum Sağlığı Merkezi tarafından görevlendirme yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Jandarmadan Hırsızlara Operasyon
Havza’da Jandarmadan Hırsızlara Operasyon
Canlı Hayvan Pazarı Modernizasyon Yer Teslimi Yapıldı
Canlı Hayvan Pazarı Modernizasyon Yer Teslimi Yapıldı