Kurban Bayramına Doğru Canlı Hayvan Pazarı

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar kurban pazarının yolunu tutuyor.

Kurban Bayramına Doğru Canlı Hayvan Pazarı

Havza’da canlı hayvan pazarında Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar kurban pazarının yolunu tutuyor.

Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla yükselişi görülürken pazarda küçükbaş hayvanlar 800 ile bin 2 bin 500 lira arasında, büyükbaş hayvanlar ise 5 bin ile 20 bin TL arasında satışa sunuluyor.

Havza da canlı hayvan pazarında yoğunluğun bayram yaklaştıkça arttığı gözlenirken Besici Ramazan Yılmaz bazı vatandaşların fiyatın düşmesi için son günü beklediğini belirterek; “Fiyatlarda geçen seneye göre fazla bir atış yok. 5 bin ile 20 bin lira arasında büyükbaş kurbanlık bulunmakta. Şimdi 15 bin liraya bir kurbanlık ben verdim.” dedi.

Küçük baş Besicisi Mustafa Yılmaz ise pazarda fiyatların normal seviyelerde olduğunu belirterek; “Allaha şükürler olsun alış veriş oluyor.”dedi. Yılmaz pazarda 800 lira ila 2bin 500 lira arasında küçükbaş kurbanlık bulunduğunu ifade etti.

Kurbanlık almaya gelen vatandaşlardan bazıları ise fiyatların yüksek olduğunu ve kurban bayramına yakın fiyatların düşmesini beklediklerini ifade ettiler.

Ziraat Odası Başkanı Genç’ten Kurbanlık Uyarısı

Kurban Pazarını ziyaret eden Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, kurbanlık nakli yapacak üreticilerin uyması gereken kurallar hakkında uyarıda bulundu.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç yapmış olduğu açıklamada, pek çok hayvan hastalığının nakillerden kaynaklandığı belirterek; “Kurban Bayramı öncesi hayvan hareketliliği hat sahada olmakta. Bayram sonrası hastalıkların baş göstermemesi için denetiminin sıkı yapılması gerekmekte. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz, Belediyelerimiz ve kolluk kuvvetlerimizin hayvan sevk kurallarına uymayan, aşıları ve gerekli evrakları olmayan hayvanları pazarlarımıza sokmamak için denetimlerine devam etmekte. Bu denetimlerin bayram sonrası sıkıntı yaşanmaması adına sıkı bir şekilde devam etmesi gerekmekte.” Dedi.

Genç nakli yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların aşıları yapılmış, kulak küpeleri, pasaport, sağlık raporu gibi evraklarının noksansız olması gerekliliğini vurgulayarak; “İl ve ilçeden başka il ve ilçelere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde yetkili kuruluşlardan veteriner sağlık raporu alınması zorunludur.” dedi.

Gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanlar kesimin yasak olduğunu hatırlatan Genç; “Kurban Bayramında kurbanlık olarak satılmak üzere besicilik yapan yetiştiricilerimizin damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların Kurban Bayramında kurban satış yerlerine alınması yasak e satışı yasak. Kurbanlık alan vatandaşlarımızın ve kurbanlık satışı yapan satıcıların dikkatli olmaları gerekli. Burada yine kolluk kuvvetlerimize ve ilgili birimlere önemli işler düşmekte. Vatandaşlarımız sağlık raporu olmayan hayvanları almasınlar. Ayrıca kesilen kurbanlıkların kulak küpelerinin ilgili yerlere teslim edilmesi önemli.”dedi.

İlçe Sağlık Müdürlüğünden bilgilendirme

Öte yandan Kurban Pazarından İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından Kist Hidatik hastalığı ve hayvanlardan bulaşan hastalıklar konusunda bilgilendirme yapıldı.

Canlı Hayvan Pazarı girişine konu ile pankart asan ekipler daha sonra Pazar içerisinde Kist Hidatik hastalığı ve hayvanlardan bulaşan hastalıklar konusunda broşür dağıtarak bilgilendirme yaptılar.

Yapılan bilgilendirmede Kist Hidatik hastalığı nedir, bulaşma yolları alınacak tedbirler ve hayvanlardan bulaşan hastalıklar konularında bilgiler verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Hayatını Kaybeden Hastane Çalışanı İçin Tören Düzenledi
Hayatını Kaybeden Hastane Çalışanı İçin Tören Düzenledi
Havza Belediyesinden Online Ödeme Kolaylığı
Havza Belediyesinden Online Ödeme Kolaylığı