Memleketinde Gençler Gurbete Çıkmasın Diye Fabrika Kuruyor

16 yaşında çalışmak için ayrıldığı Samsunun Havza ilçesine kendi yaşadıklarını başka gençler yaşamasın diye fabrika kuruyor, yatırımcı buluyor.

Memleketinde Gençler Gurbete Çıkmasın Diye Fabrika Kuruyor

16 yaşında çalışmak için ayrıldığı Samsunun Havza ilçesine kendi yaşadıklarını başka gençler yaşamasın diye fabrika kuruyor, yatırımcı buluyor.

Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 2018 yılında yer tahsisi yapılan Durşam Makine fabrika inşaatına başladı.

Yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak ve gemi makineleri yedek parçası üretimi yapılacak fabrikanın 2021’in ilk aylarında üretime geçmesi planlanıyor.

Temel kazı çalışmalarının ardından fabrika kurulum aşamasına geçilen yatırım ile 60 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Kendiside bir zamanlar Havza’da gurbette işçi olarak giden Durşam Makine Yapı Sanayi ortaklarından ve denizcilik şirketi sahibi Ergin Gümüşçü kızı Hilal Gümüşçü ile fabrika inşaatının bir an evvel bitmesi için çalışmaları yakından takip ediyor.

Durşam Makine Yapı Sanayi ortaklarından Ergin Gümüşçü AA Muhabirine yapmış olduğu açıklamada 16 yaşına kadar Havza’da yaşadığını belirterek; “ Şu an İstanbul Pendik’te yaşıyorum. 16 yaşımda iş bulma için ailem ile birlikte buradan göç ettik. Pendik işe girdim. Tersanelerde ilk önce çırak olarak,  usta, ustabaşı ve formen olarak çalıştım. Allah nasip etti 2008 yılında kendi şirketimizi kurduk. Gümüş Denizcilik olarak yurt içi ve yurt dışına gemi yapıyoruz.” Dedi.

Gümüşçü gurbetin zorluklarını çok iyi bildiğini ifade ederek; “ Biz buradan 16 yaşımızda gittik. İstanbul’da çok zor şartlar altında çalıştık.  O şartları çok çok iyi bildiğimiz için, şöyle bir düşüncemiz oldu; kendi memleketimize nasıl bir faydamız olur? Öncelikle burada yaşayan köylülerimizin burada çalışıp kendi memleketlerinden kalmalarını sağlayabilmek için buraya da bir yatırım yapalım dedik.” Dedi.

Ergin Gümüşçü Durşam Makine Yapı Sanayi şirketini bir buçuk sene önce kurduklarını ve şirket merkezinin de Havza olduğunu belirterek; “ Hedefimiz burada 50 – 60 personel çalıştırmak. Asıl amacımız buradaki insanları istihdam etmek, bu bölgede istihdam sağlamak. Bunun için diğer ortağımız oda gurbetçi olarak Havza’dan ayrılmış gemcilik sektöründe hizmet veren bir arkadaşımız ile birlikte bu yatırıma karar verdik ve yatırıma başladık.”dedi.

Gümüşçü projenin ilk etapta 5 milyon liralık bir yatırım olarak planlandığını ifade ederek; “Burada farklı projelerimizde olacak onları da ilave etme kararı aldık. Bu projelerimizin de ilavesi ile yatırımımızın bedeli 8 ila 10 milyonları arasında olacak.2021 yılının sonuna kadar burada yaklaşık 7 milyon liralık bir yatırım yapmış olcağız. Bunun devamında da diğer ekipmanlar ile birlikte 10 milyon liralık yatırım yapmış olcağız nasip olursa. Hedefimiz burada gemi ana makinelerinin yedek parçalarını üretmek. Yedek parçaları burada ürettikten sonra İstanbul’da ki mağazamızdan İstanbul’da yapılan gemilere vereceğiz. 2020 yılının sonunda inşaatı tamamlayıp 2021 yılının ilk üç ayı içerisinde üretime geçmeyi planlamaktayız.” Dedi.

Gümüşçü Havza OSB’ye yatırımcı bulmak içinde yoğun şekilde çaba harcadıklarını ifade ederek; “ Burada iş insanlarını yatırım yapmaları için teşvik ediyoruz. Çevremizde güvendiğimiz arkadaşlarımızı yatırım yapmaları için Kaymakamımız Metin Yılmaz ve Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Erkan Acar ile tanıştırdık. Bu arkadaşlarımızdan Havza OSB’de yatırım kararı aldı. Hatta inşaat çalışmalarına başladı. İnşallah Günal Gemi olarak onlarda 5 milyon liralık bir yatırım ile bölgemizde istihdam sağlayacaklar. Tüm gurbette olup ta yatırım yapma gücünde olan Havzalı iş insanlarımız gençlerimizin gurbete çıkmalarını durdurmak için Havza’ya yatırıma davet ediyorum.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Ramazan Pidesi Fiyatı Belli Oldu
Havza’da Ramazan Pidesi Fiyatı Belli Oldu
Havza Belediye Başkanı Özdemir’den Merzifon OSB’ye ziyaret
Havza Belediye Başkanı Özdemir’den Merzifon OSB’ye ziyaret