Havza’da İki Cami Restore Edilecek

Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü yayınlamış olduğu basın bildirisinde Havza’da iki caminin restore edileceğini bildirdi.

Havza’da İki Cami Restore Edilecek

Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü yayınlamış olduğu basın bildirisinde Havza’da iki caminin restore edileceğini bildirdi.

Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü 2005 yılından bu yana yapmış olduğu çalışmalar hakkında basın açıklaması yayınladı. Samsun'da 30, Sinop'ta 15 ve Ordu'da 10 tarihi eserin restorasyonunu yaparak ayağa kaldırıldığını belirti.

Açıklamada 2020 yılında Havza'da bulunan Orta Cami ve Karameşe Camilerinin restorasyonlarına başlayacağız ifadelerine yer verildi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yapmış olduğu restorasyon çalışmaları ile tarihi korumaya devam ediyor. 2005 yılından bu yana Vakıflar Bölge Müdürlüğünce 55 eserin restorasyonu yapıldı.

Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan 511 yıllık tarihi olan Taşhan ve çevresindeki Medrese Camisi'nin restorasyonları bitti. Yakın zamanda insanların kullanımına açılacak bu yapılar tarihe ayna tutuyor. Terme ilçesinde 2019 yılında sel felaketinde zarar görerek kullanılmayacak duruma gelen Pazar Camisi'nin de onarım ve bakımı yapılarak tekrar ibadete açıldı.

Hummalı bir şekilde tarihi dokuya zarar vermeden çalışmalarına devam ettiklerine ifade eden Samsun Vakıflar Bölge Müdürü Ali Erkan Öztürk, "Samsun'un merkezde Taşhan, Medrese Camisi ve etrafının restorasyonları, Vezirköprü ilçesinde bulunan Taşhan restorasyonunu bitirmiş bulunuyoruz.

 Sinop'un Boyabat ilçesinde Kale Camisi ve Durağan ilçesinde Yeşilyurt Camisi'nin de restorasyonlarını tamamladık. 2019 yılında bitirdiğimiz bu yerlerin yanı sıra 2020 yılında Havza'da bulunan Orta ve Karameşe Camilerinin restorasyonlarına başlayacağız.  Daha sonra Bafra Çarşı Camisi ve Samsun merkezde bulunan Kurşunlu Camisi'nin onarımlarını gerçekleştireceğiz. " dedi.

"Pandemi döneminde ara vermedik"

Çalışmaları yaparken azami özen gösterdiklerini söyleyen Müdür Öztürk, "Şuan en yeni olarak bitirdiğimiz Terme ilçesinde bulunan Pazar Camisi'dir. Restorasyon çalışmalarımız son hızla devam etmektedir. Çarşamba'da bulunan Göğceli Camisi'nin de tarihi dokusuna zarar vermeden onarım ve bakım çalışmalarına başladık. Haziran sonu itibariyle ihalelerimize başlayacağız. Bu çalışmaları yaparken Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü ile beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Oradaki gerek bilim kurulu gerek kurul üyeleri ile birlikte tarihi dokuya zarar vermeden bu eserleri, yapıları her hangi bir sıkıntıya uğratmadan çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu çalışmaları yaparken azami özen gösteriyoruz" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak