SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN ETKİLENMEYEN ÇİFTÇİLER TARLALARDA

30 büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan çitçiler kararı sevinçle karşılarken, Havza da üreticileri sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalarda çalışmaya başladı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN ETKİLENMEYEN ÇİFTÇİLER TARLALARDA

30 büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan çitçiler kararı sevinçle karşılarken, Havza da üreticileri sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalarda çalışmaya başladı. Kimileri tarım ilacı kimileri ise yeni tarlaya ekilen tohumla işlerine devam etti.

Çiftçiler, Tarım arazileri ile ilgilenerek yaklaşan yaza şimdiden hazırlık yaparak yasaktan etkilenmedi. Çitçiler, çalışma sırasında sosyal mesafe kurularına da uydu. Tarım ve hayvancılık açısından en önemli günlerini yaşadıklarını söyleyen Havzalı çiftçiler, tarlaların bekleyemeyeceğini ve binlerce hayvanın ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini söyledi.

"Baharın başlangıcında toprağın uyanışı başlar"

Tarlada çalışan Osman Elibol, "Geçtiğimiz hafta çıkıp çıkmayacağımız konusunda belirsizlik yaşadık. Tam olarak anlatılamadığı için evlerde kaldık ve tarlalardaki üretim işlerimiz durdu. Bu hafta, biz çiftçiler için ‘çalışabilir' kararının çıkması bizi sevindirdi. Nisan ayı üretim açısından önemli bir aydır. Baharın başlangıcında toprağın uyanışı başlar. Birkaç günün bile önemi vardır. Böyle bir yanlıştan dönüldüğü iyi oldu dedi. Ayrıca yasak günlerde çiftçi mazotunu temin etmek için zorluklar yaşandığını Petroller uzak kalınca ayrıca çiftçide mazot parası zaten yok veresiye aldığı zaman sıkıntı oluşuyor bence tarım işçilerinin çalıştığı bu dönemde akaryakıtların açık kalması bizler adına iyi olur.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak