20 Yıldır Hasretlerini Şehidin Odasında Gideriyorlar- Video Haber

Havza’da 30 Temmuz 1999 yılında Van’ın Gürpınar ilçesinde vatani görevini yaparken şehit olan askerin ailesi evlat hasretlerini şehit oğulları için hazırladıkları oda da gideriyorlar.

20 Yıldır Hasretlerini Şehidin Odasında Gideriyorlar- Video Haber
Haberin videosu için tıklayın!

Havza’da 30 Temmuz 1999 yılında Van’ın Gürpınar ilçesinde vatani görevini yaparken şehit olan askerin ailesi evlat hasretlerini şehit oğulları için hazırladıkları oda da gideriyorlar.

Şehit İstikam Er Kerim Bıyıklı’nın babası Hasan Bıyık oğlunun şahadetinin ikinci yılında oğluna ait odayı bir müze haline getirdi ve Bıyıklı ailesi her gün o odada oğullarına olan hasretini gideriyor.

Temmuz 1999 yılında Van’ın Gürpınar ilçesinde vatani görevini yaparken şehit olan askerin ailesi evlat hasretlerini şehit oğulları için hazırladıkları oda da gideriyorlar.

 

61. İç Güvenlik Tugay Komutanlığında vatani görevini yaptığı sırada Van’ın Gürpınar İlçesinde yol güvenliği çalışmaları sırasında bölücü terör örgütü mensuplarının saldırında 4 arkadaşı ile birlikte şehit düşen İstikam Er Kerim Bıyıklı’nın babası 2001 yılında oğlunun askere gitmeden önce ve askerde kullandığı eşyaları müzeye çevirdiği şehit oğlunun odasında muhafaza etmeye başladı.

Duvarlarını kırmızıya boyayan ve üzerine ay yıldız çizdiren odada Şehit Bıyıklı’nın doğum belgesinden, askerde kullandığı tıraş ve kişisel bakım malzemeleri, fotoğraflar, elbiseler, mesleri gibi bir çok eşyası bulunuyor.

Odada bulunan iki obje ise aile için ayrı bir öneme sahip. Duvarda asılı olan ve Şehit ailesi için zamanın durduğu tarihi yani 30 Temmuz’u gösteren takvim ile oğulları şehit olduğu zaman cebinden çıkan bir poşet çekirdek.

Şehit Babası Hasan ve Anne Hacer Bıyıklı her gün odaya gelerek temizlik yapıyorlar ve oğulları ile hasret gideriyorlar.

Baba Hasan Bıyıklı oğlunun 30 Temmuz 1999’da şehit olduğunu ve şehit olmadan birkaç gün önce kendisini aradığını ifade ederek; “Harman dövüyorduk. Aradı ’Baba ne yapıyorsunuz?’ dedi. Bir süre sohbet ettik. ‘Baba buralar iyi değil. Hakkını helal et.’ Dedi. O zamana kadar hiç helalleşmemişti. Birkaç gün sonra kapıya jandarmalar falan geldi. 30 Temmuz 1999. 19 sene 6 ay 15 gün oldu bu gün. İki sene sonra bu odayı yaptım. 17 senedir bu şekilde duruyor. Burasını açıyorum hasretimi gideriyorum. “ dedi.

Oda’da şehidin tıraş takımları, resimleri ve doğum belgesi gibi bir çok eşyasının olduğunu belirten Baba Hasan Bıyıklı; “Vatan sağ olsun. Allah bütün büyüklerimiz korusun. Oğlum şehit olduğunda çıkan çekirdeği 20 yıldır halen koruyorum. Acısı aynı, bu gün ki gibi. Her gün sayıyorum. Ben şehit babasıyım. Oğlum ile gurur duyuyorum. Şehit babası olarak gurur duyuyorum. Acı, çok acı ama Allah onların şefaatinden faydalandırsın. Allak kimseye acı vermesin ama vatan sağ olsun.  Bizim çocuklarımız orada nöbet bekleyecek, biz burada rahat edeceğiz. Allah düşmana fırsat vermesin.” Dedi.

Anne Hacer Bıyıklı ise çocuklarının anılarını korumak için bu odayı düzenlediklerini belirterek; “Onun emanetini bu oda da canlandırdık. Odayı ziyaret ediyoruz. Gelen misafirlerimize gösteriyoruz. Her gün temizliyor ve ziyaret ediyoruz. Ne yapalım Cenabı-ı Allah’tan bize böyle nasip etti. Vatanımız sağ olsun.” Dedi.

18 Mart Şehitler günü nedeni ile şehit ailesini ziyaret eden Muharip Gaziler Derneği Havza Temsilcisi Harun Saat aileye şehidin anısını yaşattıkları için teşekkür etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı