Havza’da Kenevir Ekimi İçin Üç Bayan Çiftçi Müracaat Etti

İlçemizde kurulacak olan kenevir işleme fabrikasına destek olmak amacıyla 3 bayan çiftçi kenevir ekimi yapacak.

Havza’da Kenevir Ekimi İçin Üç Bayan Çiftçi Müracaat Etti

İlçemizde kurulacak olan kenevir işleme fabrikasına destek olmak amacıyla 3 bayan çiftçi kenevir ekimi yapacak.

Havza’da kenevir işleme fabrikası kurmak için yer tahsis yapılması üzerine  Havza Ticaret ve Sanayi Odası tarafından girişimleri ile kenevir ekimini sağlamak için yoğun çalışma başlatıldı.

İlçede toplam 28.5 dekar alanda kenevir üretimi yapmak için Havza İlk Kıvılcım Kadın Üretici Kooperatifi üyesi 3 üç bayan çiftçi ekili olan tarlarını bozarak fabrikaya ve Havza Ticaret Odasının çalışmalarına destek vermek amacıyla kenevir ekimi için müracaatta bulundular.

Müracaatlarını tamamlayan bayan çiftçilerden ikisi ile bir araya gelen Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Erkan Acar bayan üreticilere teşekkür etti.

Acar ilçede kurulacak kenevir işleme fabrikası projesine Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında  onay geldiğini belirterek;  “Türkiye’de ilk kenevir işleme fabrikası ilçemize kurulacak, şahsım adına bende 30 dönüm arazimizi kenevir ekimi için ayırdım.  Fabrika ilçemizde kurulacaksa mutlaka hammaddesinin de bölgemizde olduğu gibi Havza’da üretilmesi gerekmektedir. İlk kurulacak ve sonrasında kurulabilecek fabrikalarda bu bölgenin insanları iş imkanı bulacak. Fabrika kuruluş aşamasında olduğu halde işleme yapmadan alım garantisi veriyorsa bizlere de düşen bu işletmeyi desteklemektir. Tabi fabrikada kendine yardım eden üreticiyi ekim yaygınlaştığında unutmayacak ve ayrıcalık tanıyacaktır” dedi.

 Acar bayanların kenevir ekimine destek vermelerinin kendileri için ayrı bir gurur olduğunu belirterek; “Bu üç cesur bayanımızı canı gönülden kutluyorum. İlçemizin yarınları için ellerini taşı altına koymaktan geri durmadılar. Emim ki bu kardeşlerimizin derdi ticari kar değil. Ülkemizi için stratejik  bir ürün olan kenevir ekerek hem ülkemize hem ilçemize hemde geleceğimize kazandırmak. Bu kardeşlerimizin yanı sıra Ağcamahmut Mahallesi Muhtarı Ali Zengin mahallesine örnek olmak adına 10 Dönüm kenevir ekimi için müracaatlarını yaptı. Kendilerine teşekkür ediyorum.” Dedi.

Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Erkan Acar İlk Kıvılcım Kadın Üretici Kooperatifi üyeleri, Şehri Altınışık Dilek Celil Mahallesinde 7.5 dekar, Songül Kalpak Karahalil Mahallesinde 20 Dekar ve Meryem Tural Diremköy’de 1 Dekar, Mehmet Karaoğlu Çamyatağı Mahallesinde 30 Dekar ve Ağcamahmut Mahallesi Muhtarı Ali Zengin mahallesine örnek olmak adına 10 Dönüm kenevir ekimi için müracaat ettiğini sözlerine ettiğini.

İlk Kıvılcım Kadın Üretici Kooperatifi üyesi Şehri Altınışık Dilek, Havza’ya kurulacak olan fabrikaya ve bu fabrikanın ilçeye kazandırılması için çalışan Havza Ticaret ve Sanayi Odasına destek olmak istediklerini belirterek; “Mevcut Buğday ekili tarlamızı bozarak kenevir ekimine yöneldik, bunun için gerekli müracaatlarımızı tamamladık. İlçemize kurulacak olan fabrika ile üretilen ürünlerin alım garantisi olduğu gibi kenevir işleme alanında bir çok işsize iş imkanı sağlayacak fabrikaya destek olmak istedik. Yarın çocuklarımızın geleceği için, ilçemizin gelişmesi için herkesin kurulacak fabrikaya destek olması lazım.” dedi.

Songül Kalpak Karahalil ve Celil Mahallesinde 20 dekar alanda ekim yapacağını ve bunun için buğday ekili tarlalarını bozduğunu belirterek; “Bizler Havza için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bu gün biz bu ürüne sahip çıkamazsak yarın birileri kurulacak fabrikaya sahip çıkar.” Dedi.

Ağacamahmut Mahallesi Muhtarı Ali Zengin deneme amaçlı 10 dekar alanda ekim yapacağını belirterek; “Havza’nın kenevir işleme alanında üs olabilmesi için üreticiler olarak bizlerde elimizi taşın altına koyduk. Bu yıl deneme amaçlı olsa bile 10 dönüm arazimize ekimi yapacağız. Umaraım diğer mahalle sakinlerine örnek teşkil eder. Burada ki amacımız ilçemize fabrika ve fabrikaların açılmasının yanında, ekonomik ve istihdam alanında çalışan Odamıza ve işleme fabrikasını kurarak gençlerimize iş kapısı olacak işletmeyi desteklemektir. Ürettiğimiz diğer ürünlere göre daha çok kazandıran kenevir ekimi için aynı sorunluluğu diğer üreticilerimizden de beklemekteyiz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Havza’da Koronavirüs Vakaları Seyri Değişti
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak
Desteklemelerdeki Artış 2020 Yılı Desteklerine Yansıyacak