86 Yaşındaki Kitapkolik 8 Yılda 545 Kitap Okudu-Video Haber

Havza ilçesinde yaşayan 86 yaşındaki Ramazan Mustafa Tarhan 2012 yılından buyana 545 kitap okudu.

86 Yaşındaki Kitapkolik 8 Yılda 545 Kitap Okudu-Video Haber

Havza ilçesinde yaşayan 86 yaşındaki Ramazan Mustafa Tarhan 2012 yılından buyana 545 kitap okudu.

Emekli olan ve oğlunun yanında yaşayan 86 yaşındaki Ramazan Mustafa Tarhan 2012 yılında bir oğlunun ilçeden ayrılmasından sonra psikolojik bunalıma girdi. Girdiği bunalım sonucu kendisini okumaya veren Tarhan ilk olarak kızının evindeki daha sonra ise torununun kitaplarını okumaya başladı. Bu arada Havza Atatürk İlçe Halk Kütüphanesine de gitmeye başlayan Tarhan kütüphaneye 2015 yılında üye oldu.

8 yıl yılda 545 kitap okuyan Tarhan okuduğu tüm kitapları da tek tek not etmeyi de ihmal etmiyor.

Kütüphanenin duayenlerinden olan Ramazan Mustafa Tarhan hafta da birkaç kez kütüphaneyi ziyaret etmeyi ihmal etmiyor.

Kitap okumayı çok sevdiğini belirten Tarhan kütüphaneye gelen öğrencilere de kitap okuma alışkanlığı edinmelerini ve bu alışkanlıklarını arttırmalarını tavsiye ediyor.

 

1934 doğumlu olduğunu ifade eden Ramazan Mustafa Tarhan sağlık durumunun çok iyi olduğunu ve kitap okumayı çok sevdiğini belirterek; “ Kitap okuma alışkanlığın 17 – 18’lı yaşlarımdan geliyor. Askerden geldikten sonra berber dükkanı açtım orada da 150 kadar kitaptan oluşan bir kütüphanem vardı. O kitapları bir hatıra olarak saklıyorum.  2012 yılında oğlum Ahmet Tarhan çocuklarının geleceği için İstanbul’a gitti. Ben kendimi bir boşlukta hissettim ve çokta üzüldüm. 2012 senesinden itibaren tekrar kitap okumaya başladım. Kızım Ayten ve torunumun kitaplarını okudum. 2012 senesinden bu yana 545 kitap okumuşum.  Kitap okumayı çok seviyorum ve herkese tavsiye ediyorum.” Dedi.

Kitap okumanın kendinse çok şey kattığını belirten Tarhan; “Ben ilkokul mezunuyum. İlkokul mezunu olmam nedeni ile konuşma kabiliyetim gelişmemişti. Ama ben okumaya başladıktan sonra konuşman gelişti, kültürü arttı. Bilmediğim birçok şeyi öğrendim. “ dedi.

2015 yılında Kütüphaneye üye olduğunu belirten Ramazan Mustafa Tarhan; “Burada gördüğüm yakın ilgiden memnun oldum. Kütüphanenin en yaşı üyelerinden biriyim. Bunun ile gurur duyuyorum.” Dedi.

Kütüphane Bilgisayar İşletmeni Ahmet Doğan;  Ramazan Mustafa Tarhan’ın samimi olarak kitap okuyan bir olduğunu belirterek; “ 2012 yılından bu yana 145 kitap emanet aldı.” Dedi.

Emanet aldığı kitapları tek tek not eden Tarhan aldığı kitapları 2012 yılından bu yana not ettiğini belirterek; “ 3 yıl üst üste yılda 100 kitap okudum.  İlk yıllarda 70 – 80 kitap okuyordum. Bu güne kadar elimde okuduğum kitap ile beraber 545 kitap okumuşum.  Her türlü kitabı okuyorum ama bilhassa tarihi kitaplarımızı okumayı çok seviyorum. Kitapları not etme alışkanlığım ne kadar kitap, nasıl kitaplar okumuşum? İleride de benim çocuklarıma bir tavsiye, bir hatıra olarak kalsın diye  kitapları not etmeye başladım. Ama bakıyorum ki çocuklarım kitap okumaya çoktan başlamışlar. Ben artık bir nevi kitap kolik, kitap hastası olmuşuz. Kitap bulamadığım zaman gazeteleri baştan aşağıya okurum. Okuma hastalığı var bende, okuma alıştım ben. “ dedi.

Ramazan Mustafa Tarhan’ın ayrıca 2010 yılından bu yana çevresinde tanıdığı, bildiği ve sevdiği vefat eden kişilerin isim ve ölüm tarihlerini tek tek not etiği bir defteri var.

3 çocuğu bulunan Ramazan Mustafa Tarhan’ın 6’da torunu var.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’nın Nüfusu 39 Bin 656’ya Düştü. Tam Liste mahalle Nüfusları.
Havza’nın Nüfusu 39 Bin 656’ya Düştü. Tam Liste mahalle Nüfusları.
İki Camileri Var Ama İmamları Yok
İki Camileri Var Ama İmamları Yok