Havza Çiftçilere Kenevir Anlatıldı

Havza’da çiftçilere kenevir ekimi ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı.

Havza Çiftçilere Kenevir Anlatıldı

Havza’da çiftçilere kenevir ekimi ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı.

Havza Ziraat Odası Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Havza Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kenevir işleme tesisi kuran Murat Kocaballı tarafından kenevir ekimi hakkında bilgiler verdi.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç Havza’da bir süredir alternatif ürün arayışı içerisinde olduklarını belirterek; “Kenevir alternatif bir ürün olması yanında ülkemizde ekimi yeniden yapılmaya başlamıştır. Kenevir büyüklerimizin bildiği adıyla bu bölgede kendir olarak anılmaktadır. İlçemize işleme fabrikası kurulmak isteniyor. Halk arasında anlatıldığı gibi yasal bir zorluluk yok, fabrika tohum, gübre, hasat ve nakliyeyi kendisi yapacağını belirtmektedir. Çiftçimizden deneme amaçlı olsa bile arazilerinden 1 -2 dönüm ekmelerini istiyoruz. ” dedi.

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ise ilçede kurulacak olan kenevir işleme fabrikasının bölge için avantaj olduğuna değinerek; “Kenevir ekimi ülkemizde 19 ile verildi, verilen illerden bir tanesi ise Samsun’dur. İlçemizin kalkınması için çok yönlü düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile ülkemizde kenevir üretimine önem verilmektedir. Yasal olarak düşünüldüğü gibi bir zorluk bulunmayan kenevir üretiminde, halk arasında dolaşan rivayetler dolaşmaktadır. Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak olan kenevir işleme fabrikası ile hazır pazarı var olup çiftçilerimize alternatif ve kazandıran bir ürün olacağına inanıyoruz. Kenevir üreterek çiftçimiz, fabrika kurulması ve işlenmesi ile ilçemiz kazanacaktır” dedi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar kenevir ekinin bölge için ekonomik katkı sağlayacağını söyleyerek; “ Havza Organize ve Sanayi Bölgemize kurulacak olan kenevir işleme fabrikası temsilcileri ile çiftçilerimizi bir araya getirelim istedik, biz oda olarak ilçemizde istihdamın artması ve alternatif ürün olan kenevir ekimi ile çiftçimizin ekonomik olarak kalkınmasından yanayız. Bu nedenle fabrika temsilcimiz Murat Kocaballı tarafından kenevirin üretim aşamaları ve maliyetleri hakkında bilgiler vermek üzere bir araya geldik. Üretimin yapılması ile burada bir pazar oluşacaktır, oluşan bu pazarda mutlaka rekabeti doğuracak olup, kenevirin fiyatı daha da artacaktır. Ayrıca burada ne kadar çok üretim yaparsak Samsun kenevir konusunda üst olma yönünde önemli bir adım atmış olcak. ” dedi.

Konuşmaların ardından Havza OSB’de kenevir işlemek için fabrika kuracak olan Murat Kocaballı çiftçilere kenevir dikimi için eğitim verdi.

Kocaballı; kenevirin iki türlü alımı yapıldığını belirterek; “Birincisi tohum, ikincisi sap olmak üzere, çiftçilerimizle yapılan anlaşma ile tohum ve gübreleri ücretsiz olarak bizler vereceğiz, hasat sonrası ise nakliye yine bize ait olacak. Bu bölgede 1 dönüm araziden ortalama 100 kilo tohum ve bin 200 sap yani 1 tona yakın kenevir sapı alınmakta olup bu da çiftçimize diğer ürünlere göre daha fazla kazanma imkanı sağlamaktadır. Tesisimiz üretime geçtiğinde alım garantisini üreticimize vereceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Murat Kocaballı çiftçilerin kenevir ekimi ile ilgili merak ettikleri soruları yanıtladı.

Toplantıya, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Ziraat Odası Başkanı Metin Yılmaz, TSO Başkanı Erkan Acar, Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da TKDK Desteği İle 800 Kişiye İş İmkanı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı
Havza’da “Okul Sanayi İşbirliği Protokolü” İmzalandı