1918’de Rum Çetecilerin Şehit Ettiği Askerler Her Yıl Dua İle Anılıyor

Rum çetecilerin şehit ettiği askerler Samsunun Vezirköprü İlçesi Köprübaşı Mahallesinde bulunan şehitlikte her yıl dua ile anılıyor.

1918’de Rum Çetecilerin Şehit Ettiği Askerler Her Yıl Dua İle Anılıyor

Rum çetecilerin şehit ettiği askerler Samsunun Vezirköprü İlçesi Köprübaşı Mahallesinde bulunan şehitlikte her yıl dua ile anılıyor.

1918 yılında bölgede ikamet eden ve isyan çıkaran Rum çetelerine müdahale ederek isyanı bastırmak için bölgeye gönderilen ve Ersandık ile Köprübaşı Mahalleleri arasında bulunan Bakırçayı mevkiinde Rum çeteleri ile girdikleri çatışmada şehit düşen Jandarma Yüzbaşı Kamil Bey, Jandarma Başçavuş Celal Bey ve isimleri belirlenemeyen 9 jandarma eri her yıl Şubat ayında düzenlenen bir tören ile dualar ile yad ediliyorlar.

Samsun Valiliği ve Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından yaptırılan ve 1997 yılında tamamlanan Köprübaşı Şehitliğinde düzenlenen törende şehitler için Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak dualar edildi ve şehitlerin mezarlarına karanfil konuldu.

Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Faruk Çörekçioğlu yapmış olduğu açıklamada şehitliğin 1997 yılında Samsun Valiliği tarafından yaptırıldığını belirterek; “ Şehitliğin Havza’ya daha yakın olması nedeni ile bakımını ve temizliğini Havza Belediyesi olarak biz yapıyoruz. Her yıl geliyoruz ve anma programlarımızı gerçekleştiriyoruz. Havza Belediyesi olarak ta temizliğini bakımını ve gerekli onarımlarını düzenli olarak yapıyoruz. Her yıl Şubat ayında Havza Belediyesi olarak anma programlarımızı gerçekleştirip şehitlerimize dua ediyoruz.” Dedi.

Köprübaşı Mahallesi Muhtarı Sezai Pekşen ise şehitlikte yatan şehitlerin 1915 – 1918 yılları arasında Köprübaşı Karakolunda görevi asker olduğunu belirterek; “ Bu askerlerimiz Ersandık bölgesinde Rumlarca şehit edilmiş ve bölge halkı tarafından o zor şartlar altında buraya defnedilmişler. Uzun yıllar bölge halkının sahiplendiği şehitliğimize daha sonra Samsun Valiliğimiz ve Askeriyenin içerisinde bulunan bir gurup sahip çıkarak şehitlik yapıldı. Havza Belediyesi her yıl burada bakım ve temizlik çalışması yapıyor ve anma programı düzenliyor. Biz bölge halkı olarak burayı bilip, buraya gelip şehitlerimiz için bir Fatiha okumasını istiyoruz.” Dedi.

Şehitliğin kaidesi üzerinde bulunan yazıda  Pontus olaylarından bahsedilerek; “ Vezirköprü ilçesi Köprübaşı köyü ile Havza ilçesi Ersandık köyleri arasında bulunan Bakırçayı mevkiinde eylül 1918 yılı içerisinde bu bölgede ikame eden ve isyan çıkaran Rum çetelerinin isyanını bastırmak amacıyla Amasya Sancağından görevlendirilen J.Yzb. Celal Bey komutasında J. Bşçvş. Kamil Bey ve isimleri tespit edilemeyen 9(dokuz) jandarma erinden oluşan kuvvetin Rum çeteleri ile girdikleri çatışmada şehit düşmeleri üzerine şehitler, bu şehitliğin bulunduğu yere gömülmüş, şimdiye kadar Köprübaşı köylüleri tarafından şehitlerin bulunduğu mezarlar korunmuşlardır.

Şehitlik, Samsun Valisi Sn. Yüksel Çavuşoğlu’nun talimatları üzerine Vezirköprü Kaymakamı Tayyar Şaşmaz tarafından Köprübaşı köyü muhtarlığı ve jandarma karakolu ile işbirliği yapılarak tamamlanmıştır.

Şehitlerimiz hakkında daha detaylı bilgiler tüm araştırmalarımıza rağmen tespit edilememiştir. Şehitlik Ağustos 1997 yılında tamamlanmıştır.” Denilmekte.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da Ramazan Pidesi Fiyatı Belli Oldu
Havza’da Ramazan Pidesi Fiyatı Belli Oldu
Havza Belediye Başkanı Özdemir’den Merzifon OSB’ye ziyaret
Havza Belediye Başkanı Özdemir’den Merzifon OSB’ye ziyaret