Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı

Amasya Şeker Fabrikasından tarafından Havza’da Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Üyesi çiftçilere yönelik 2020- 2021 kampanya dönemi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Amasya Şeker Fabrikasından Çiftçilere Bilgilendirme Toplantısı

Amasya Şeker Fabrikasından tarafından Havza’da Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Üyesi çiftçilere yönelik 2020- 2021 kampanya dönemi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Özel bir tesiste düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı 2019 - 2020 kampanya döneminde hedeflerini tutturduklarını ve yüzde 113 kapasite ile üretim gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Öncelikle 2019/2020 kampanya döneminde 4 il 10 bölge ve dış saha pancar ekim alanlarımızdan 673 bin ton pancar alımını 109 günlük kampanya süresince başarı ile kazasız, belasız tamamlamış olduk. Havza’da bu yıl 10 bin ton şker pancarı hasadı yapıldı.” Dedi.

2020 - 2021 kampanya dönemi hakkında da ilgiler veren Başkan Mustafa Saatcı, “Öncelikle geçen dönem 300 TL/ton pancar baz alım fiyatlarını Türkiye de ilk açıklayan şirket biz olduk. Açıkladığımız pancar alım fiyatı, diğer özel ve kamu şeker fabrikalarınca da kabul görerek diğer pancar ekicisi çiftçiler için de umut oldu, aş oldu ve iyi oldu kanaatindeyiz. 2020 - 2021 pancar kampanyası dönemi, pancar alım fiyatı Devletin açıklayacağı kesin pancar alım fiyatının 10 TL üzerinde olacaktır.” Dedi.

Bölgede şeker pancarı ekimini arttırmayı hedeflediklerini belirten Saatcı; “Farkında olmalıyız ki, pancar yoksa fabrika yok, sanayici yok, nakliyeci yok, çalışan yok, pancardan aldığı güçle diğer ürününü garanti edebilecek bir çiftçide yok olacaktır. Pancar hiçbir ürünün alternatifi değildir. Pancar tarımı mısırla, soğanla, buğday ile karıştırılmamalı ve mukayese edilmemelidir. Ancak münavebe dönemlerinde bu ürünlere dönülebilir ve tercih edilebilir olsa da Pancar getirisi bakımından risk almaz. Pancarın üreticisi de alıcısı da bedeli de daha ilk tohum toprağa düşmeden bellidir.” Dedi.

Toplantıya katılan Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan ise Amasya Şeker Fabrikasının bölgeye kattığı değerin önemli olduğunu belirterek; “Bölge olarak fabrikamızı desteklemek adına elimizden gelen yapmaktayız.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı kendi ailesinin de pancar ekicisi olduğunu belirterek; “Pancar parasının ne demek olduğunu çok iyi bilen birisiyim. İlçemizde azalan pancar ekimin arttırmak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu konuda üzerimize düşen ne var yapmaya hazırız. Hiçbir şey yapamıyorsak bile çiftçimizi yolunu acar işini kolaylaştırmak adına elimizden geleni yaparız.” Dedi.

Programda son olarak konuşan Ak Parti Samsun Milletvekili Kırcalı ise şeker’in ve şeker pancarının stratejik bir ürün olduğunu belirterek; “Sizlerin ürettiği ürün gıdadan, ilaca hatta savunma sanayinde birçok alanda kullanılmakta. Sizlerin sorunlarının ve taleplerinizin çözümleri noktasında siyasiler olarak bizlerde üzerimize düşeni yapmaktayız ve yapmaya devam ediyoruz. Sizleri tebrik ediyorum. Burada bura da hem kooperatifinize hem de fabrikanıza sahip çıkmaktasınız. Şeker ailesi olarak birlik ve beraberliğinizden ötürü sizleri tebrik ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından çiftçilere yönelik 2020 - 2021 pancar kampanyası döneminde uygulanacak teşvikler, prim ödemleri, avans ödemeleri, ilaçlama ve kullanılacak tohumlar hakkında bilgiler verilerek çiftçilerin soruları cevaplandı.

Toplantıya Milletvekili Kırcalı ve Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı’nın yanı sıra Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ak Parti İlçe Başkanı Kadir Kayan, CHP İlçe Başkanı Ertaş Çoban, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Başkan Yardımcı Ahmet Özarslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Nazmi Polat, İhsan Avcı, Fabrika Genel Müdürü Cemal Sunulu, Ziraat Müdürü Vekili Şakir Erol Yelen, Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Müdürü Sefer Kaya, Havza Pancar Bölge Şefi Hüseyin Tevmen,  Havza Ziraat odası Başkanı Coşkun Genç, Havza Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Ramazan Gündüz, sulu birliklerinin temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler katıldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı