Türk Büyüklerini Canlandırarak Öğreniyorlar- Video Haber

İlkokul 2. Sınıf öğrencileri tarihe damga vuran Türk büyükleri ve kahramanlarını canlandırarak öğreniyorlar.

Türk Büyüklerini Canlandırarak Öğreniyorlar- Video Haber

İlkokul 2. Sınıf öğrencileri tarihe damga vuran Türk büyükleri ve kahramanlarını canlandırarak öğreniyorlar.

İstiklal İlkokulu 2. Sınıf öğretmeni Tuba Türkmen tarafından hazırlanan ve uygulanan “Türk Büyükleri İle Bir Gün” projesi kapsamında öğrenciler seçtikleri Türk büyükleri ve kahramanlarından birini canlandırarak hayatını ve yaptıklarını anlatıyor.

Değerler eğitimi kapsamında hayata geçirilen proje kapsamında öğrencilerin kostümlerini ise veliler hazırlıyor.

Projenin ilk günü okulu ziyaret ederek proje hakkında bilgiler alan ve Osman Gazi ile Seyit Onbaşı’yı canlandıran öğrenciler ile bir süre sohbet eden Havza Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam yapmış olduğu açıklamada; “Geçmişini bilmeyen toplumlar geleceğinden emin olamazlar. Biz kahramanları Avrupa, Amerika yahut batı medeniyetinden değil kendi geçmişimize bakarak çok rahat öğrenebiliriz. Nitekim ilmi, matematiği, feni, fiziği, coğrafyayı ya da astrolojiyi kendi büyüklerimizden, kendi geçmişimizden öğrendiğimiz gibi.  Öğrencilerimizde Türk büyüklerini canlandırma sayesinde sınıf arkadaşlarına çok daha kalıcı şekilde öğretmeni ve bu öğretmeyi de kalıcı hale getirmeyi amaçlamışlar. Kendilerini tebrik ediyorum. Ömür boyunu bunu unutmayacaklarını düşünüyorum. Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ” Dedi.

Sağlam daha sonra “Türk Büyükleri İle Bir Gün”  projesi kapsamında 2. Sınıf öğrencileri Arda Çelik’in canlandırdığı Osman Bey ve Miraç Meriç Doğruer’in canlandırdığı Seyit Onbaşı sunumlarını izledi.

Proje sorumlusu ve sınıf öğretmeni Tuba Türkmen projenin değerler eğitimi kapsamında hazırlandığını belirterek; “ Türk tarihine hizmet etmiş büyükleri unutmamak, değerlerimize sahip çıkmak adına “Türk Büyükleri İle Bir Gün” projesini yapmaya karar verdik. Öğrencilerin Türk büyüklerini daha kalıcı şekilde öğrenmelerini hedefledik. Kendi değerlerimize sahip çıkma adına projeyi hazırladık.” Dedi.

Öğrencilerin Süpermen, Örümcek adam, Batman yerine tarihe damga vurmuş Türk büyükleri tanıtmak için hazırlanan proje ile öğrencilerde öğrenmenin daha kalıcı ve hızlı sağlandığını belirten Türkmen; “ Öğrencilerimiz canlandırdıkları karakterleri tam manası ile öğreniyorlar ve öğrenci 30 yaşına da gelse unutulmayacak bir anıya sahip oluyor. Canlandırdığı karakterin neler yapmış olduğunu biliyor olacak. Hazırlık sürecinde velilerimiz çok büyük destek verdiler. Kostümler ve anlatılacak metinleri öğrenciler ile birlikte hazırladılar.” Dedi.

Proje sorumlusu ve sınıf öğretmeni Tuba Türkmen öğrenciler tarafından 21 Türk büyüğünün canlandırılacağını ve tüm sınıflarda canlandırmaların gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Öğrenci velisi Zeynep Doğruer ise  Miraç Meriç Doğruer’in canlandırdığı Seyit Onbaşı karakterini kendi seçtiğini ve uzun süre hazırlık yaptığını belirterek; “ Miraç çizgi filmlerden uzun süre Seyit Onbaşı’nın hareketlerini çalıştı. Kıyafetlerini ise kendi imkanlarımız ile yaptık. Çocuklarımızın Batman, Örümcek adam gibi yapmacık şeylere inanmasından ise geçmişte iz bırakmış Türk büyüklerini canlandırmaları bizim için gurur verici.” Dedi.

Osman Gazi’yi canlandıran Arda Çelik ise kostümleri annesi ile hazırladığını belirterek; “Osman Gazi’yi filmlerden izledim ve kitaplardan aratırdım ve öğle hazırlandım.” Dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı