Engellerime Ortak Ol Projesi İle Farkındalık Yaratıyorlar- Video Haber

Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ve Havza Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile uygulanan “Engellerime Ortak Ol” projesi kapsamında öğrencilerde farkındalık oluşturmak adına seminerler verilerek uygulamalı eğitimler yapılıyor.

Engellerime Ortak Ol Projesi İle Farkındalık Yaratıyorlar- Video Haber

Samsunun Havza İlçesinde Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ve Havza Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile uygulanan “Engellerime Ortak Ol” projesi kapsamında öğrencilerde farkındalık oluşturmak adına seminerler verilerek uygulamalı eğitimler yapılıyor.

Proje kapsamında Şehit Besim Kazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Anıl Kızılırmak ve Rehber Öğretmen Meryem Rojda Sarı okulun çok amaçlı salonunda ilk olarak lise öğrencilerine engelli kimdir, engelliler ile iletişim, engelli hakları, Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinin tanıtımı ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Daha sonra ise öğrenciler ile birlikte uygulamalı empati  eğitimi yapıldı.

Yapılan eğitimlerde bir öğrencinin ellerine çorap geçirilerek parmaklarını kullanmadan bir bardak su doldurulması istenirken, iki öğrencinin gözleri bağlanarak yönlerini bulmaları istendi. Diğer bir öğrenci ile tekerlekli sandalye ile engelleri aşmaya çalıştı.

Yapılan eğitimlerin ardından öğrencilerin yaşadıkları deneyimleri ve düşüncelerini arkadaşları ile paylaşması istendi.

Rehber Öğretmen Meryem Rojda Sarı zihinsel engellilerin engellinin zihinsel olduğunu ve duygusal olarak onlarında üzüldüğünü, kırıldığını belirterek; “Sizler bazı şeyleri yapamadığınızda ve ya farklı özellikleriniz ile dalga geçildiğinde nasıl üzülüyor ve kırılıyorsanız onlarda aynısını hissediyor.” Dedi.

Muzaffer Tahmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Anıl Kızılırmak projenin amacının özel bireylere yönelik farkındalık oluşturmak olduğunu belirterek; “Öğrencilerin insanların engel türleri ile alakalı, engelli bireylerin çektiği sıkıntılar, yaşadıkları zorluklarla alakalı öğrencilerde bir farkındalık yaratmak. Bu bireylere karşı hayatlarında nasıl yardımcı olabileceklerini ve nasıl bir algıya sahip olabileceklerini şekillendirmek istedik. Onları bu konularda bilgi vermeyi hedefledik. “ dedi.

Kızılırmak projenin yaklaşık 3 aydır devam ettiğini ve 7 Ocak tarihinde sona ereceğini belirterek; “ Hedef kitlemiz olabildiğince çok öğrenciye ulaşmak. Şuan için yaklaşık bin öğrenciye ulaştık. Ayrıca okullarda görev yapan öğretmenlerimizde bu eğitimlerden yararlanıyor. Olabildiğince fazla kişiye ulaşmaya çalışıyoruz.”dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
İYİ Parti Havza İlçe Başkanı Abdullah Baş oldu
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı
Havza'da İki Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı