Havza Kaymakamlığından Özel Okul Servisleri Açıklaması Yapıldı

Havza’da yaşanan Servis taşımacılığı ile ilgili Havza Kaymakamlığı duyuru yayınladı.

Havza Kaymakamlığından Özel Okul Servisleri Açıklaması Yapıldı

Havza’da yaşanan Servis taşımacılığı ile ilgili Havza Kaymakamlığı duyuru yayınladı.

İlçemizde Cuma günü başlayan özel okul servislerinin öğrenci taşımaması ve bir çok velinin çocuğunu okula kendi imkanlarıyla götürmesi sonrası, Havza Kaymakamlığı tarafından duyuru yayınlandı. Okul Servis taşımacılığı ile yapılan duyuru aşağıdadır.

DUYURU

İlçemizde son günlerde gündeme gelen ve kimi çevrelerce çarpıtılarak istismar edilen özel öğrenci servis taşımacılığı hususuna ilişkin sayın velilerimizin ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamaların yapılması zarureti hâsıl olmuştur.

1) Ülkemizde Okul servis hizmetleri, 25.10.2017 tarih ve 30221 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlülüğe giren OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ kapsamında düzenlenmiştir.

2) Yönetmeliğin 18. Maddesinde  “ Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanları birlikte yürütür”. hükmü bulunmaktadır.

3) Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin 4. maddesi okul servis taşıtlarında aranacak şartları, 5. Maddesi Taşımacının şartları ve yükümlülüklerini, 8. Maddesi ise Okul servis araçlarının çalıştırılması şartlarını detaylı bir biçimde düzenlemiş bulunmaktadır.

4) Yönetmeliğin 5. Maddesinin 2/b fıkrası taşıma için rehber personel bulundurmayı(lise taşıması hariç); 2/c fıkrası ise şehir içinde izlenecek güzergâh için Büyükşehir Belediyesinden/Belediyeden ÖZEL İZİN BELGESİ alma yükümlülüğünü getirmiştir.

5) İlçemizde özel öğrenci servis taşımacılığı yapan hiçbir araçta Samsun Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından düzenlenen özel izin belgesi olmadığı gibi bugüne kadar hiçbir araç sahibi tarafından söz konusu belge için müracaat dahi yapılmamıştır.

6) Öğrencilerimizin güvenliği her şeyden daha öncelikli ve önemli olup ilgili şartları tamamlayan araçlara gerekli izinler elbette ki verilecektir.

7) Sayın velilerimizden ve vatandaşlarımızdan bu konu ile alakalı olarak farklı kişi ve çevrelerden gelebilecek söylemlere itibar etmemelerini ve bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenlerin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri hususu saygıyla duyurulur.

  T.C. HAVZA KAYMAKAMLIĞI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler