Hanımeli Fuardan Fuara Koşuyor

İlçemizde faaliyet gösteren Hanımeli yufka firması Samsunda düzenlenen “Kadın Emeğine Dair Her şey” sloganıyla açılan "Çarşı 1919" mağazasında kadınların ürettikleri el emeği ürünleri fuarına katılarak ilçemizi en iyi şekilde temsil ettiler.

Hanımeli Fuardan Fuara Koşuyor

İlçemizde faaliyet gösteren Hanımeli yufka firması Samsunda düzenlenen “Kadın Emeğine Dair Her şey” sloganıyla açılan "Çarşı 1919" mağazasında kadınların ürettikleri el emeği ürünleri fuarına katılarak ilçemizi en iyi şekilde temsil ettiler. Kadın emeğinin ekonomiye dönüştüğü bu mağazada kadınlar aile ekonomisine katkı veriyorlar.

Kadınların burada yaptığı çalışmaları takdir ettiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı Çarşı 1919 mağazası ziyaretinde, "Kadınlarımız çok çalışkan ve güzel işler ortaya koyuyorlar" dedi. Kaymak, "Kadınlarımız hayata katılmalı eşinin yanında olmalı ve üretken olması lazım ve ayakta durabilmesi lazım. O yönüyle de kadınlarımız bugün burada bunu gösteriyorlar" diyerek kadın el emeği ürünlerinin sergilendiği mağazanın daha da büyütmeyi hedeflediklerini belirtti.

Çarşı 1919 mağazasını gezerek yapılan ürünleri inceleyen Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ücretsiz yer tahsisi yaptığı için teşekkür etti. Ziyarette Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birim Sorumlusu Hicran Karadoğan Kınık, Vali Kaymak'a yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kınık yaptığı bilgilendirmede, "Valimiz önderliğinde yaptığımız toplantılarda kadının ekonomik hayata daha aktif katılması için hediyelik eşya sektörünün ön plana çıkması gerektiğini belirledik. Bizde bu çalışmalar üzerine Samsun'da bu alana yönelik potansiyeli olan kadınları tespit ettik ve yaklaşık 100 kadını bir araya getirerek Çarşı 1919 adında Samsun'da bugüne kadar açılmış il kadın emeği pazarını oluşturduk. Şu anda burada 97 kadın buradan aktif olarak yararlanıyorlar. Her kadın yönetimini kendi kurdu. Kendileri işletiyorlar. Ürünlerini kendi tespit ediyorlar. Satışları kendileri yapıyorlar. Bu konuda en büyük desteğimiz de Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu yeri bize ücretsiz olarak tahsis etmesi oldu" diye konuştu.

Çarşı ile ilgili hedeflerden bahseden Vali Kaymak, "Aslında hedefimizde şudur buranın daha da büyütülmesini istiyoruz. Çünkü Samsun'da çok sayıda kadınımız bu tür faaliyetler içerisinde bulunuyorlar. Bir dernek kooperatif şirketleşme şeklinde de kendilerinin çalışması var. İnşallah kooperatif kurup da daha büyük çaplı hatta sosyal medyadan da satış yapabilecek şekilde bunu büyütebilirler. Bizde her zaman kendilerinin yanında olacağız" şeklinde konuştu.

Fuara dair açıklamalarda bulunan işletme sahibi Emrullah Sağlam bu gibi etkinliklerde yeni iş sahaları ve yardıma muhtaç insanlara destek olmuş oluyoruz. Bu açıdan da ayrıca gurur verici.

Sayın valimizin de belirttiği gibi kooperatifleşmenin önemi büyük ve o konuyla alakalı olaraktan eğitimlerimizi aldık yakın zamanda kooperatifleşme faaliyetlerine de başlayacaklarını belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Korona Havza’da 15 Günde 2’ye Katladı
Korona Havza’da 15 Günde 2’ye Katladı
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi