19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Havza’da tören düzenlendi.

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Havza’da tören düzenlendi.

Kutlamalar kapsamında ilk olarak Havza Muhtarları Derneği Başkanı Ahmet Çavdar muhtarlar Atatürk Anıtı'na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar kapsamında ilk olarak muhtarlar Atatürk Anıtı'na çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Havza Şubesi Başkanı Atilla Turguter  ise muhtarlık müessesinin köklü bir geçmişi olduğunu, muhtarlık müessesesinin 1829 yılına dayandığını, yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturduğunu belirterek; “Muhtarlık teşkilatı Osmanlı döneminde kurulmuş olup belediye teşkilatlanmasından daha köklü bir yapılanmaya sahiptir. Ülkemiz genelinde 50binin üzerinde muhtar var. Bu büyük ailenin birer bireyi olmaktan ve halkımıza hizmetten her zaman gurur duyduk. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve devlet büyüklerimize bizlere dolayısı ile temsil ettiğimizi halkımıza göstermiş oldukları teveccühten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Buradaki törene Havza Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Nizamettin Boyacı, Havza Belediyesi Muhtarlar Müdürü Zeki Kurt, Havza Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Faruk Çörekçioğlu Muhtarlar ve muhtarlar katıldı.

Çelenk’in anıta sunulmasından ardından muhtarlar şehitlik ziyareti gerçekleştirdiler. Burada şehitler için dua okundu. Program kapsamında son olarak Havza Kaymakamlığı tarafından düzenlenen yemek programına geçildi.

Burada konuşan  Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, muhtarlığın çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olduğunu belirterek, “Muhtarlarımız, bulunduğu mahallelerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir” dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise muhtarlık görevinin sevgi ve fedakarlık isteyen zor bir iş olduğuna değinerek; “Muhtarlık müessesesi, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlarımız, bulunduğu mahallede devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlarımız bizlerin en yakın mesai arkadaşlarımız. Onlara destek olmak için elimizden geleni yapmaktayız.” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Korona Havza’da 15 Günde 2’ye Katladı
Korona Havza’da 15 Günde 2’ye Katladı
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi