Havza’da Turizm Alanları İptal Edildi

Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi, Samsun Havza Mevcut Kaplıca Termal Turizm Merkezi, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi kapsamından çıkarıldı.

Havza’da Turizm Alanları İptal Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi, Samsun Havza Mevcut Kaplıca Termal Turizm Merkezi, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi kapsamından çıkarıldı.

Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 30 turizm merkezi ile 5 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edilirken, 31 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesinin sınırları yeniden belirlendi.

Kararnameye göre Samsun Havza 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi, Samsun Havza Mevcut Kaplıca Termal Turizm Merkezi’de bu kapsamda turizm alanından çıkarıldı. Turizm alanları iptal edilen Havza Turizm yatırımlarından teşvik alamayacak.

İlçemizi turizm bölgesinden çıkmasına neden olan etken ise bir dönem ilçemiz kılavuz ormanında bulunan turizm alanına turizm meslek lisesi ve uygulama oteli yapılması için yapılan girişimler sonucu yaşandı.

Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli için yapılan çalışmalarda Turizm bölgesi ilan edilen Kılavuz bölgesindeki alanın okul yapılabilmesi için Turizm alanından çıkartılarak Milli Eğitim bakanlığına devri yapılacaktı.

Yine o dönem bu girişime en çok karşı çıkan Havza TSO Başkanı Erkan Acar, Turizm alanın olduğu bırakılması buraya yatırımcı kazandırılması gerektiğini ve o dönemde depreme dayanıksız olan okulların yapılması gerektiğini savunmuş, Havza’ya Ticaret lazım demişti. 15.08.2017 tarihli gazetemiz ise konuyu manşetine taşımıştı. Gelinen sonuçta Havza’da iki bölge birden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Turizm alanı olmaktan çıkartıldı.

15.08.2017 tarihli gazetemize yapılan açıklamada Acar; “İlçemizde 3 okul ve 6 bina için acil yıkılıp yerine yenilerinin yapılması gerekirken bu alan devredilmesi halinde bu okulun nasıl ve ne zaman yapılacağı muammadır. 80-100 öğrencisi olan okul için yeni turizm okul binası ve yanına yapılması düşünülen uygulama okulunun turizm alanına yapılarak bu alanın heba edilmemesi gerekiyor. Eğer bu okul alanına çok ihtiyaç varsa turizm alanının dışında kılavuz ormanında ilaveten 150 dönüm daha yer vardır oraya yapılmalıdır. Turizm alanı için ayrılan 130 dönümlük araziden 58 dönümü okula için kullanılırken geriye kalan alan yeniden Orman ve Su işleri bakanlığına devredilerek Havza Turizm yatırımı için elindeki fırsatı kaçırmış, emekler boşa çıkmış olacaktır. Buranın Turizm alanı ilan edilmesi ve arazinin alınması için büyük gayret ve uğraşlar verildi bunların hepsi heba olacaktır. Havzanın Ticaretini arttırmak yeni iş yerleri ve fabrikalar kazandırılmak, Havzanın Sanayi Ticaret ve Turizm alanında alınması için çalışıyoruz. Bu kapsamda Havza OSB arsa tahsislerimiz verilme aşamasına gelmiştir. Turizm alanına yatırımcı çekmek amacıyla Havza TSO elinden geleni yapmaya hazırdır. Yıkılacak okullarda dahil olmak üzere Meslek Liselerini kapsayacak bir şekilde bir okulun yapılması için proje sunulursa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ilçemize kazandırabiliriz.  Turizm okulu ve uygulama oteli projesinden vazgeçilmesi gerekmektedir. Ekonomik alanda kalkınmak ve göç olaylarının önüne geçmek için Havza’da Ticaret Lazım “ demişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler