Ziraat Odasında Ayçiçeği Toplantısı

Havza Ziraat Odası Başkanlığında ilçedeki ayçiçeği fiyatlarının değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonunda konu ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Ziraat Odasında Ayçiçeği Toplantısı

Havza Ziraat Odası Başkanlığında ilçedeki ayçiçeği fiyatlarının değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonunda konu ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Havza Ziraat Odası Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Havza’da ayçiçeği alım fiyatlarının açıklanan taban fiyatın altında olmasının sebepleri görüşüldü.

Yapılan toplantıya Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, Havza Buğday Pazarı Derneği Başkanı Sencer Gedik, çiftçiler ve bazı zahireciler katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç amaçlarının hiçbir kurumu karşılarına almak olmadığını belirterek; “Ülkemizde ayçiçeği taban fiyatı 2.50 lira olarak açıklandı. İlçemizde alımlar bu fiyatın altında. Bunun sebeplerinin araştırmak, tarafları dinlemek ve konu ile ilgili bir rapor hazırlamak için toplandık. Buradan çıkacak olan sonucu başta Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanlığı olmak üzere ilgili yerlere göndereceğiz.” Dedi.

Konuşmanın ardından konu ile ilgili olarak tarafların görüşleri alındı.

Havza Buğday Pazarı Derneği Başkanı Sencer Gedik fabrikaların alımı durdurmasından kaynaklı sorunlar yaşandığını belirterek; “Bizler aldığımız ürünü satamıyoruz ya da aldığımız fiyatın altında fiyatlar ile karşılaşıyoruz. Bu da üreticiyi olumsuz etkiliyor.” Dedi.

Toplantı sonunda konu ile ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada; “Sayın Cumhurbaşkanımızın Ayçiçeği fiyatını bu yıl 2.50 Türk Lirası açıklamasına rağmen serbest piyasada özellikle havzada bugün 2.15 -2.20  Türk Lirası civarına kadar indiği görülmektedir. Bu durum çiftçimizi mağdur etmektedir.

Bugün havzaya baktığımızda 80 bin dönüm ayçiçeği ekim alanı bulunmaktadır. Ortalama verimin 300 kg olduğunu düşünürsek 24 bin ton ayçiçeği verimi beklenmektedir.

2019 yılında girdi fiyatlarının mazotta yüzde 10-20 tohumda yüzde 20-30 zirai ilaçta yüzde 40-50 gübrede % 40-50 civarında artmasına rağmen ayçiçeği alım fiyatının geçen yılın altında olduğu görülmektedir.

Havzada hiçbir kurum ve kuruluşta serbest piyasada dahil olmak üzere yağ ölçüm cihazı bulunmamaktadır. Bu nedenle yağ oranı yüzde 50 olanda yüzde 30 olanda aynı fiyat üzerinden işlem görmektedir bu durum çiftçimizi oldukça sıkıntıya sokmakta ve ayçiçeği ekiminden uzaklaştırmaktadır. Görülen şudur ki bu durumun böyle devam etmesi halinde çiftçimiz ayçiçeği ekimini bırakacaktır.

Ülkemizde yarıya yakını  ithalat yoluyla karşılanan yağ ihtiyacı çiftçimizin ayçiçeği ekimini bırakmasından dolayı daha da çok ithalata yol açacak ve milli ekonomiye büyük zarar verecektir.

Çiftçimizi bu zor ve sıkıntılı gününde yalnız bırakmayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar içinde bulunduğumuz bu durumun farkında olup konunun yakın takipçisi olduğunu gerekli yerlere ve bakanlığa bizzat yönetim kurulu üyelerini yönlendirdiğini dile getirmiştir.” Denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Havza’da kaza 2’si ağır 4 yaralı
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti
Bariyere Saplanan Otomobil Sürücüsü Hayatını Kaybetti