Havza’da Örnek Okul-Sanayi İşbirliği Protokolü İmzalandı

Havza’da Havza Kaymakamlığı, Havza Ticaret ve Sanayi Odası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş. ve Havza Mesleki Teknik Anadolu lisesi arasında “Okul-Sanayi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Havza’da Örnek Okul-Sanayi İşbirliği Protokolü  İmzalandı

Havza’da Havza Kaymakamlığı, Havza Ticaret ve Sanayi Odası, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş. ve Havza Mesleki Teknik Anadolu lisesi arasında “Okul-Sanayi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Havza Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Toplantı salonunda düzenlenen imza töreninde konuşan Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Alış mesleki eğitimin önemine değinerek;  “Önümüzdeki 5-10 yıl için yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sadece yetenek gerektiren işlerden ziyade, yaratıcılığı ön plana çıkartan, kritik düşünmeyi gerektiren işler bizleri ve gelecek nesli beklemektedir. Bilgi ve ekonomi-endüstri arasındaki yakın ilişkinin geliştirilmesi gerektiği, buradan da karşımıza çıkmaktadır. Üretim olmadan kalkınma, gelişme, zenginleşme olmaz.Üretiminde temel unsuru İnsan. Sonuç olarak tek başına bilgi ve kalkınmışlık seviyesini arttırmanın mümkün olmadığı gibi bilgisiz bir teknoloji ve sanayinin ilerlemesi de mümkün olmayacaktır.” Dedi.

Alış gelişmiş ülkelerdeki Meslek Lisesi Sanayi işbirliği seviyesine bakıldığında, diğer ülkelere nazaran oldukça ileri bir düzeyde olduğu anımsatarak; “ Ülkemizde de bu yönde hızlı adımlar atıldığını gözlemliyoruz. İşbirliğini geliştirmenin en önemli çıktısı ülkeleri kalkınmasının sürekli kılmaktır. Dolayısı ile ülkedeki beyin gücü ile endüstriyel güç arasındaki işbirliğini geliştirmek kalkınmayı beraberinde getirecektir. Meslek liselerimizin en önemli amacı, Eğitim-Öğretim yani öğrenci yetiştirmektedir. Endüstri ve sanayi tarafının en önemli amacı ise, kazancı sağlamaktır. Bunu sağlarken de büyükten daha büyük, hızlıdan daha hızlı olmak zorunda olduğunun farkındadır. Sanayinin; hızlı inovatif çözümler elde ederek ve farkındalık yaratarak rekabet avantajı sağlaması sürekliliği için olmazsa olmazımızdır. Buna paralel olarak yine önemli sorunlarından biri de iletişimdir. Bir çok firma meslek liseleri ile nasıl bir çalışma yapabileceğini ve nasıl irtibata geçileceği konusunda bilgi sahibi değildir. Ayrıca belirtmekte fayda var ki birçok okulda verilen eğitimin uygulamaya yönelik olmaması, dolayısı ile yetişen öğrencilerin istenilen düzeye gelememiş olması sanayi tarafını, üniversiteden soğutan hatta staj çalışmasına dahil kapılarını kapatmasına sebep olan etkenlerdendir. Buradan çıkacak ortak nokta; sanayinin öğrenci yetiştirme konusunda destek olması okulların ise sanayinin hızına ayak uydurabilmesi olacaktır.” Dedi.

Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Alış Havza’dan gelen öğrencileri başarılı bulduklarını ve her zaman Havza Mesleki Teknik Anadolu lisesi öğrencilerine kapılarının açık olduğuna değindi.

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ise mesleki eğitimi önemsediklerini belirterek; “ Bu bağlamda ilçemizde mesleki beceri Testi uygulanmakta ve olumlu sonuçlar alınmakta. Uygulamamız birçok il ve ilçeye örnek teşkil etmekte. İlçemiz adına çok önemli bir protokol imzalanmıştır, hayırlı olsun.” Dedi.

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise Havza Belediyesi olarak eğitime her türlü desteği verdiklerini belirterek; “Mesleki eğitim alanında imzalanan protokol ile öğrencilerimiz daha sağlam bir alt yapıya sahip olacaklar. İlçemize hayırlı olsun.” Dedi.

Havza TSO Başkanı Erkan Acar “Okul-Sanayi İşbirliği Protokolü” nün önemli olduğunu belirterek; “İlçemize, bölgemize, meslek liselerinde eğitim gören öğrencilere, ailelerine maksimum fayda sağlayacak ve istihdam hususunda da kaliteli bireyler yetişmesinin önünü açacaktır. Sanayinin öğrenci yetiştirme konusunda destek olması okulların ise sanayinin hızına ayak uydurabilmesi probleminin çözüme kavuşacak. İnşallah Havza Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak olan sanayi kuruluşları ile bu örnek protokolü hayata geçireceğiz.” Dedi.

Konuşmaları ardından “Okul-Sanayi İşbirliği Protokolü”  Kaymakam Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Silverline Endüstri Ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Alış, Havza Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Sağlam, Havza Mesleki Teknik  Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Akif Bilen tarafından  imzalandı.

İmzalanan protokol ile Havza Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojileri ile Elektrik ve Elektronik alanı öğrencileri ayda iki defa staj ve işbaşı eğitimlerini işletmede alacaklar. Mezun olan öğrenciler işletmede iş başı yapacaklar.

Ayrıca işletme tarafından  okul öğretmen ve öğrencilerine gelişen sanayi ve teknoloji ile girişimcilik alanında eğitim programları düzenlenecek. Yine işletme tarafından okul atölyelerine teknik destek verilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza’nın Nüfusu 39 Bin 656’ya Düştü. Tam Liste mahalle Nüfusları.
Havza’nın Nüfusu 39 Bin 656’ya Düştü. Tam Liste mahalle Nüfusları.
İki Camileri Var Ama İmamları Yok
İki Camileri Var Ama İmamları Yok