Amasya Şeker Fabrikası Yeni Tesisleri Tanıttı

Başkan Saatçi Pancar ekiminde çiftçiye kota konulmadığını açıklayarak; “isteyen istediği kadar ekebilir, alınan ürünler A Kotası üzerinden ücretlendirilecektir” dedi.

Amasya Şeker Fabrikası Yeni Tesisleri Tanıttı

Amasya’nın Suluova ilçesinde faaliyet gösteren Amasya Şeker Fabrikası yönetimi, Fabrikanın yeni hizmetlerini basın mensuplarına tanıttı. Başkan Saatçi Pancar ekiminde çiftçiye kota konulmadığını açıklayarak; “isteyen istediği kadar ekebilir, alınan ürünler A Kotası üzerinden ücretlendirilecektir” dedi.

Bölgemizin en önemli kuruluşları arasında bulunan Amasya Şeker Fabrikası, Amasya, Suluova, Merzifon, Gümüşhacıköy, Havza ve Vezirköprü’de faaliyet gösteren gazeteciler ve ulusal haber ajansları temsilcilerin katıldığı bir program düzenledi.

Düzenlenen programda Fabrika içerisinde basın mensupları gezdirilerek, şeker üretimi ve 14 yıl aradan sonra revize edilerek yeniden faaliyete açılan alkol üretim tesisi hakkında teknik bilgiler verildi.

Yeni kurulan paketleme tesisini tanıtan Amasya Pancar AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçi; “Artık bölgemizde çuvalla şeker alımı yok, çiftçilerimizin kampanya döneminde tercih ediyorlar. Yeni paketleme tesisi ile günlük, haftalık veya aylık kullanımlar şeklinde marketlerde Amasya Şekerin yerini alması için 1-3-5 Kg’lar şeklinde paketleme tesisimiz faaliyete geçmiştir. Kurulan 3 adet Kristal Şeker Paketleme Dikey Dolum Ünitesi ile bu yatırımın maliyeti ise yaklaşık olarak 1 milyon TL olmuştur. Bu yıl üretim miktarımız çuval ve perakende olmak üzere 70 bin ton şeker olarak hedeflenmektedir. Çiftçimize kota yok isteyen istediği kadar ekebilir alınan her panzar A Kotası üzerinden ücretlendirilecektir ” dedi.

Daha sonra yeniden faaliyete açılan alkol tesisini gezdiren yönetim, yenileme ve revizyon çalışmaları ile üretilen ürünlerin pazarlanması noktasında bilgiler verdiler.

Saatçi; “14 yıl aradan sonra 2018 de çalıştırmaya başladığımız Gıda Alkolü fabrikamıza yaptığımız ilave yatırımla, tıbbi alkol paketleme tesisi kurulmuş olup,  % 100 yerli Amasya Şeker Markası ile tüm medikal firmalarına, Özel, Kamu ve Üniversite Hastanelerine tıbbi alkol satılacaktır. Bu yatırımın maliyeti ise yaklaşık olarak 750 bin TL dir. Bu yıl hedeflenilen miktar 3 milyon litredir. Yeniden açılan fabrikamızın tüm makineleri yerli üretim olup yurtdışından herhangi bir makine alınmamıştır. Ayrıca, bu yıl üreticilerimizin söküm sıkıntılarını azaltılmak amacı ile yeni 1 adet 6 sıralı hasat makinası fabrikamıza kazandırılmıştır. Bu yatırımının maliyeti ise yaklaşık olarak 1 milyon 750 bin TL dir” dedi.

Fabrika tanıtımı sonrası basın açıklamasına geçilen Fabrikada geçen yıl yapılan yatırımlar ve üretim miktarları hakkında gazeteciler bilgilendirildi.

Geçen yıl toplam 10 bölge, 18 kantar, 217 köy, 4239 çiftçimizle 91 bin dekar alanda sözleşme imzalanarak şeker pancarı ekimi yaptırılmış olup. 2018-2019 kampanyamızda 454 bin ton şeker pancarı satın alınarak, 51 bin ton kristal şeker, 149 bin ton yaş pancar küspesi ve 21 bin ton melas üretildi. Şirketin bu yıl  2019/2020 kampanya döneminde ise toplam 10 bölge, 18 kantar, 249 köy, 103 bin dekar alanda sözleşmeli olarak pancar ekimi yaptırılarak 710 bin ton tesellüm edilen, 650 bin ton bedeli ödenen şeker pancarı alarak, 80 bin ton kristal şeker, 210 bin ton yaş pancar küspesi ve 26 bin ton melas üretimi sağlama hedefinde. Bu yıl ayrıca Kuru Küspe tesisi faaliyete geçirerek 15.000 ton Kuru Küspe üretimini gerçekleştirme planlamakta olduklarını açıkladılar.

Program sonunda Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Abdurrahman Altun ve Muhabiri Ahmet Çiftçi’ye Yönetim Kurulu tarafından Plaket takdim edildi.

Programa Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özgan, Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, Yönetim Kurulu Başkan vekili Ahmet Özarslan, Yönetim Kurulu üyeleri Nazmi Polat ve İhsan Avcı, Fabrika Genel Müdürü Cemal Sunulu, Alkol Fabrikası Müdürü Sami Töre, Fabrika Ziraat Müdürü Erol Yelen, Fabrika Pazar ama ve Lojistik Müdürü Hakkı Erzene, Fabrika Personel Müdürü Oğuz Gül, Fabrika İşletme Müdürü Sedat Güven, Fabrika Bakım Onarım Müdürü Yaşar Maden, Fabrika Muhasebe Müdürü Yahya Yılmaz, Suluova Bölge Müdürlüğü şef ve personelleri ile diğer birim amirleri katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
Galericiler Mesleki Yeterlilik Sınavına Girdi
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler
MHP Kongresinde Anlamlı Çelenkler