43 Yıl Sonra Verildi Şehadet Belgesi Verilen Askeri Öğrenci İçin Askeri Tören Düzenlendi

Kara Harp Okulu öğrencisi iken 1976 yılında kaza sonucu hayatını kaybeden ve devre arkadaşlarının girişimi ile 43 yıl sonra şehadet belgesi verilen Cezmi Özsezer için tören düzenlendi.

43 Yıl Sonra Verildi Şehadet Belgesi Verilen Askeri Öğrenci İçin Askeri Tören Düzenlendi

Kara Harp Okulu öğrencisi iken 1976 yılında kaza sonucu hayatını kaybeden ve devre arkadaşlarının girişimi ile 43 yıl sonra şehadet belgesi verilen Cezmi Özsezer için tören düzenlendi.

Kara Harp Okulu öğrencisi iken 2 Eylül 1976 yılında İzmir'de yaz eğitim kampında el bombasının patlaması sonucu yaşamını yitiren Özsezer için yapılan ve saygı duruşu ile başlayan Memduhiye Mahallesi'ndeki kabristanlıkta düzenlenen törende konuşan Emekli Yüksek Askeri İdare Mahkemesi Başsavcısı Kıdemli Albay Hasan Mutlu tarafından Cezmi Özsezer’in şehit sayılması için yaşanan hukuki süreç hakkında bilgiler verdi. Mutlu; “43 yıl sonrada olsa bir arkadaşımızın şahadetinin tescillenmesi bize yeter.” Dedi.

Şehidin devresi Emekli Orgeneral İhsan Uyar ise; “Bu gün hüzünlüyüz, Atatürk’ün gittiği yolda giderken yemine ederek, adanmış olarak vatanına, milletine, bayrağına, sancağına sunduğu hizmetin çok kısa olarak yarıda kesilmesindendir. Bu gün mutluyuz çünkü ettiği yemine sadık olarak şahadet şerbetinin devlet tarafından da kabul edilmiş olmasıdır. Belgeleri tarihin arşivinde yer almış, gelecek nesillerin bilgilerine sunulmuştur. Bizler 78 devresi olarak o elim günün, şahadetin gerçekleştiği günün şahitleriyiz. Cezmi Özsezer’i 1971 yılında vatanın her bir noktasından Kuleli Askeri Lisesini kazanarak ana kucağından asker ocağına gelen askerlik sevdalısı biri olarak tanık. Kurtuluş Mücadelesinin başladığı Samsun’da, Havza’da olmanın ve buraların manevi havasını teneffüs etmenin hazını ve mutluğunu yaşamaktayım.” Dedi.

Uyar mezarlığı hazırlanmasında emeği geçen Samsun Valiliği, Havza Kaymakamlığı ve Havza Belediyesine teşekkür ederek; “Şehitlerimizin ruhu şad olsun.” Dedi.

Konuşmanın ardından Emekli Orgeneral İhsan Uyar aile adına Şehidin Ablası Gülümser Özsezer’e bayrak takdim etti.

Şehidin Ablası Gülümser Özsezer’e ise yapmış olduğu konuşmada kardeşinin beyefendi bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek; “Bütün ölümler erkendir. Ama Cezmi’nin 19 yaşındaki ölümü ise çok erkendi. Ailecek büyük travmalar yaşadık. İsimin şehitliğinin resmi olarak kabul edilmesinde ve bu hüzünlü ve onurlu törenin düzenlenmesinde emeği geçen Kara Harp Okulu devre arkadaşlarına minnettarım. Keşke bu anı annemde babamda göre bilseydi.” Dedi.

           Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ise 43 yıl sonra şehit sayılması için emek sarf eden silah arkadaşlarına teşekkür ederek; “ Şuna inanıyorum ki dünya üzerinde hiçbir millet bizim milletimiz gibi kendi toprakları üzerinde yaşama hakkına sahip değildir. Zira bu topraklarda yaşamanın bedeli yüz yıllar boyunca milletimiz tarafından ziyadesi ile ödenmiş ve bu gün hale daha ödenmeye de devam edilmektedir. Şehitlerimiz ise bu topraklarımızın adeta birer manevi tapusudur. Tüm şehitlerimiz saygı ile yad ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından Şehit Özsezer’in kabri başında Kuran’ı Kerim okunarak dua edildi.

Törenin ardından Özsezer ailesinin evi ziyaret edildi.  Ziyaret sırasında Abla Özsezer ailecek sakladıkları kardeşinin askeri öğrenci elbisesi, kılıcı, kemeri ve tuğunu arkadaşlarına gösterdi.

Törene Samsun Bağımsızı Milletvekili Erhan Usta, Emekli Orgeneral İhsan Uyar, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Samsun Garnizon Komutanlığı Şehit Gazi İşlem Müdür Vekili Mühendis Albay Levent Emin, Havza Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Bahar Çay, protokol üyeleri ve davetliler ile Kara Harp Okulu 1978 Mezunları katıldılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza'da Öğrencilere Motivasyon Konulu Semineri
Havza'da Öğrencilere Motivasyon Konulu Semineri
Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak
Amasya Şeker Ödemeleri 24 Şubat’ta Yapacak