Genç Çiftçi Projesinde Hasta Hayvanlar Dağıtıldığı İddia Edildi

Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Havza’da dağıtılan koyun ve keçilerde veba hastalığı çıktığı iddia edildi. Hastalık Hayvandan insana geçmiyor.

Genç Çiftçi Projesinde Hasta Hayvanlar Dağıtıldığı İddia Edildi

Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Havza’da dağıtılan koyun ve keçilerde veba hastalığı çıktığı iddia edildi.

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta Havza Ziraat Odasını ziyaret ederek burada Oda Başkanı Coşkun Genç, yönetimi ve çiftçiler ile bir araya geldi.

Ziraat Odası ziyaretinde çiftçiler ile bir araya gelen Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta çiftçilerin sorunlarını dilendi.

"Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 29 Temmuz'da Havza'da 7 kırsal mahallede 11 çiftçiye 344 koyun ve keçi dağıtıldı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, dağıtıldıktan kısa bir süre sonra hastalanan hayvanlarda vebaya rastlandı. Proje kapsamında küçükbaş hayvan alıp mağdur olan çiftçiler mağduriyetlerini dile getirmek, çözüm yollarını bulabilmek için Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç'in yanına gitti.

Proje kapsamında koyunların teslim edilmeye başlanıldığında hasta olduklarını ileri süren yetiştirici Hasan Alkan, "Koyunların hastalıklı olduğunu bildirdiğimiz halde yetkililer bize 'alırsanız alın almazsanız yedeklerinize veririz' dediler. Bizler de almak zorunda kaldık. Aradan 10-12 gün geçince koyunlarda rahatsızlıklar başladı, ölümler başladı. Koyunlardan örnekler alarak Samsun Veteriner Araştırma Enstitüsüne götürdük. Ancak oradan bize 'hastalık yoktur' diye rapor verdiler. Bu sefer OMÜ Veteriner Hekimlik Fakültesine götürdük ve koyunların vebalı olduğu ortaya çıktı. Oradan aldığımız raporu enstitüye iletildiğinde hastalığı fark edemediklerini söylediler. Şu an 7 köyde karantina uygulandı. Kurban Bayramı öncesinde mağdur olduk" dedi.

Proje kapsamında eşinin adına koyun alan Mürsel Polat, "Koyunları getiren araçta ölü olanlar, bitkin olanlar vardı. Uyardığımızda ilgililer bunları görmezden gelip dediklerimize kulak asmadılar. Eksper getirdik, koyunlarımızı sigortalasın diye ama sigortalamadılar. Bizlere gelen evraklarda bu koyunlar 2,5 yaşında gözüküyor. Ama bu koyunlar en fazla 6-7 aylık. Şimdi köylerimiz karantina altına alındı. Kurban Bayramı geldi, pazara götürüp kurbanlıklarımızı satamıyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, genç çiftçi projesi kapsamında ilçede dağıtılan küçükbaş hayvanlarda hastalık olduğunu ve bu sebepten ötürü bazı mahallelerde karantina uygulandığını belirterek; “ Hayvanlarda çıkan veba neden ile sadece genç çiftçi projesinden faydalanalar değil, bölgedeki tüm besiciler bu hastalıktan olumsuz etkilenecek.  7 Mahallemizde 11 çiftçimize toplan 374 küçük baş hayvan dağıtıldı ve hayvanlar veba nedeni ile tek tek ölmekte. Besicilerimiz sigorta yaptırmak için başvurduklarında hayvanlar hasta olduğu için sigortaları yapılmadı. Hastalık nedeni ile bu besiciler hayvanlarını pazara çıkaramıyor. Yarın hastalık yayıldığında daha büyük sıkıntılar yaşanacak.” Dedi.

Toplantıya katılan çiftçilerden de bilgiler alan Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta iddiaların boyutunun çok ciddi olduğunu belirterek; “Bu işin takipçisi olacağız. Derdimiz bağcı dövmek değil, üzüm yemek.  Burada sadece mesele devletin dolandırılması değil, hastalığın yayılma riski ile yaşanacak sıkıntılar var. Bunun hesabını birilerinin vermesi lazım.” Dedi.

Kurban bayramı öncesi böyle bir olayın yaşanmasının çiftçileri mağdur ettiğine değinen Usta; “Verilen bu hibeler üretimi arttırmak, çiftçileri desteklemek için.  Bunlar herkesin ödediği vergiler ile oluyor. Bunun hesabı sorulmalı ve toplum olarak bu gibi olaylara duyarlı olmalıyız.” Dedi.

Samsun'da küçükbaş hayvanlarda görülen hastalık

Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğü, Havza ilçesinde küçükbaş hayvanlarda hastalık görüldüğü iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, vatandaşları tedirgin edecek bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Havza ilçesinde bazı yetiştiricilerimizin küçükbaş hayvanlarında hastalık görüldüğü bildirimi alınarak, veteriner hekimlerimiz görevlendirilmiş, hastalığın teşhisi için Samsun Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğüne numune gönderilmiştir. Yapılan tetkikler sonrasında işletme sahipleri bilgilendirilmiş olup, idari ve fenni tedbirler alınmıştır. Bu çerçevede tedbir amacıyla İl Müdürlüğü olarak öncelikle bu işletmelerimiz koruma ve gözetim bölgesinde bulunan sağlıklı küçükbaş hayvanların tamamı aşılanmıştır. Ayrıca ilçe genelinde yapılan kontrollerde diğer işletmelerimizde hastalığa rastlanılmamış olup, bu işletmelerde tedbir amaçlı sağlık taraması yapılmıştır."

Söz konusu hastalığın hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  "Büyükbaş hayvanların kordon ve izolasyon bölgesinde ve bu bölge içinde bulunan canlı hayvan satış pazarına girmesi ile ilgili olarak herhangi bir engel yoktur. Küçükbaş hayvanlar için ise yaklaşan Kurban Bayramı dolayısı ile oluşacak hayvan hareketlerine azami dikkat gösterilerek saha çalışmalarımız devam etmektedir. Aynı zamanda gerek yetiştiricilerimizin, gerekse kurban kesecek vatandaşlarımızın süreçten rahatsız olmaması için Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen 'Geçici Kurban Satış ve Kesim Yerlerine' küçükbaş hayvanların 'Resmi Veteriner Hekim' kontrolü ile girişinin ve kesiminin sağlanması yönünde gerekli tedbirler alınmıştır. Samsun il genelinde kurban satış noktalarında sıkı denetimlerimiz devam etmekte olup, vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile kurbanlıklarını temin edebilirler."

Açıklamada, hayvanları ölen yetiştiricilere hayvan temin edileceği bilgisine de yer verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Bekdiğin Mahallesinde Korkutan Yangın
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı
Havza Korona Virüs Haritasında Kırmızıya Boyanmaya Başladı