Yeni Okul Binası İlkokul Olarak Planlandı

İlçemizde yapımı devam eden okul binası 25 Mayıs İlkokulu olarak planlandığı açıklandı.

Yeni Okul Binası İlkokul Olarak Planlandı

İlçemizde yapımı devam eden okul binası 25 Mayıs İlkokulu olarak planlandığı açıklandı.

25 Mayıs Ortaokulu deprem tahkiki sonucunda binasının yıkılmasından dolayı yerine yapılan yeni bina Havza Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlkokul olması yönünde kararlaştırıldı. İlçemizde genç nüfus yoğunluğu 25 Mayıs Mahallesinde olması ve İlkokula gidecek öğrenci yoğunluğunun bu bölgede olması nedeniyle yeni yapılan bu binanın İlkokul olması gerektiği vurgulandı. İlkokul 5-11 yaş aralığındaki çocuklar yürüme mesafesinde okuluna gidebilecek.

Havza Milli Eğitim Müdürlüğünün Yazılı Açıklaması Şöyle Oldu

İlçemiz 25 Mayıs Ortaokulu deprem tahkiki sonucunda binasının yıkılmasından dolayı, 2 18- 2019 Eğitim-Öğretim yılında Mehmet Öngel Ortaokulu binasına taşınmış ve faaliyetine burada devam etmektedir.

4+4+4 Eğitim sistemine göre İlkokul, Ortaokul ve lise öğrencilerinin ayrı bina ve bahçelerde eğitim alması gerektiğinden ilçemizde de bununla ilgili çalışma yapılmış, Karşıyaka İlk / Ortaokulu İlkokula; Vakıfbank İlk/Ortaokulu Ortaokula dönüştürülmüş; Mehmet Öngel İlk/Ortaokulu ise İlkokula dönüştürülmüştür. Bunun doğal sonucu olarak ta karşılıklı mahallelere/Okullara araçlarla gidiş geliş zorunlu hale gelmiştir.

Ancak bu süreçte bina yetersizliğinden dolayı İmam Hatip Ortaokulu ile İstiklal İlkokulu, 25 Mayıs Ortaokulu ile Mehmet Öngel İlkokulu ayrıştırılamamış ve ilkokul öğrencileri ile ortaokul öğrencileri aynı binalarda eğitim öğretim görmek zorunda kalmışlardır.

Aynı zamanda Merkez İlkokulu binasının yetersiz olmasından dolayı 7 derslik (130 öğrenci )Taş Mektep olarak bilinen ve müzeye dönüştürülmesi düşünülen tarihi binada eğitim görmektedir.

Yıkılan binanın yerine yapılmakta olan binanın İlkokul olarak hizmet vermesi mütalaa edilmiştir.

Bu binanın İlkokul olmasından dolayı;

  1. İmam Hatip Ortaokulu ile İstiklal İlkokulu ayrıştırılarak ve her iki müstakil hale gelecektir.
  2. 25 Mayıs Ortaokulu ile Mehmet Öngel İlkokulu ayrıştırılacak ve her iki okul müstakil hale gelecektir.
  3. Taş Mektep olarak bilinen ve Merkez İlkokulunun ek binası hüviyetinde olan tuvaleti dahi olmayan binada eğitim görmek zorunda kalan 130 öğrencide sağlıklı eğitim öğretim ortamına kavuşacaktır. Boşaltılan bu binanın da müze olarak hizmet verebilmesi için gerekli çalışmalar başlatılabilecektir.
  4. İlçemizde genç nüfus yoğunluğu 25 Mayıs Mahallesindedir. Dolayısı ile İlkokula gidecek öğrenci yoğunluğu da yine bu mahallededir. Yapılan bu binanın İlkokul olmasıyla 5-11 yaş aralığındaki çocuklar yürüme mesafesinde bir İlkokula kavuşacaklardır.

Hizmete girdiğinde bu ilkokulun öğrenci sayısının 400 civarında olması öngörülmektedir.

Servis araçlarının şartları taşımadığı ile ilgili olarak;

İlgili yönetmelik çerçevesinde özel servis taşımacılığı yapılması ile ilgili olarak ilgili kişi ve kurumlar bilgilendirilmiştir. Şartları tutmayan hiçbir araca Kaymakamlığımızca onay verilmemiştir. Bu konu ile ilgili olarak tüm okullar ve veliler bilgilendirilmiştir.

Maddi olarak külfet oluşturulması ile ilgili olarak; 4+4+4 eğitim sistemine göre okulların dönüştürülmesi sonucunda bazı öğrencilerin araçlarla okullara ulaşımı söz konusu olmakta iken bazı öğrencilerinde araç kullanmaya gerek kalmadan okula gidebilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu doğal bir sonuçtur. Yapılan planlamalar mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Havza TSO’dan Üyelerine 15000 Maske
Havza TSO’dan Üyelerine 15000 Maske
Havza Belediye Atölyesi, Üretime Başladı
Havza Belediye Atölyesi, Üretime Başladı